لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۲

اسکار هشتاد و هشتم برای دی‌کاپریو، کارگردان "بازگشته" و بهترین فیلم: افشاگر


دی‌کاپریو بعد از دریافت اولین جایزه اسکار اش، خواستار جدی گرفتن "گرمایش زمین" شد.
دی‌کاپریو بعد از دریافت اولین جایزه اسکار اش، خواستار جدی گرفتن "گرمایش زمین" شد.

مراسم هشتاد و هشتمین مراسم اهدای جایزه اسکار در آمریکا در یکشنبه شب برگزار شد. در این مراسم، لئوناردو دی‌کاپریو بعد از شش بار نامزدی، بالاخره اسکار گرفت.

فیلم بازگشته با بازی دی کاپریو، علاوه بر اسکار برای او، در دوازده رشته نامزد اسکار شده بود که یکی از مهمترین جوایزی که این فیلم گرفت، جایزه بهترین کارگردانی بود.

الخاندرو اینیاریتو، کارگردان "بازگشته" امسال هم اسکار گرفت تا بعد ۶۵ سال اولین کارگردانی باشد که دو سال پیاپی جایزه می گیرد.

اسکار ۸۸ برای دی‌کاپریو، کارگردان "بازگشته" و بهترین فیلم: افشاگر

مهمترین رویداد های هشتاد و هشتمین مراسم اهدای جایزه اسکار در آمریکا را زیر این پست پی بگیرید:

۲۳:۵۹ - فیلم افشاگر که اسکار بهترین فیلم را گرفت، داستان یک تیم روزنامه نگار تحقیقی بود که در بوستون توانستند ماجرای تجاوز کشیش ها به بچه ها را پی بگیرند.

۲۳:۵۸ - جایزه اسکار بهترین فیلم به افشاگر یا Spotlight رسید.

۲۳:۵۳ - اسکار بهترین بازیگر مرد نقش اول به "لئوناردو دی کاپریو" برای فیلم بازگشته رسید.
رقبای او مت دیمون، برایان کرانستون و ادی ردمین بودند.

۲۳:۴۷ - اسکار بهترین بازیگر زن نقش اول به بری لارسون برای فیلم اتاق رسید.

۲۳:۴۱ - فیلم بازگشته داستان گروه شکارچی است که در قرن نوزدهم توسط سرخپوستان مورد حمله قرار می گیرد و یکی از اعضای آن توسط خرسی لت و پار می شود و همه فکر کردند او مرده اما ...

۲۳:۳۸ - جایزه بهترین کارگردانی همانطور که پیش بینی می شد به الخاندرو اینیاریتو رسید تا بعد از ۶۵ سال، او اولین نفری باشد که در دو سال پشت سر هم جایزه بهترین کارگردانی را بگیرد.
رقبای او جورج میلر، لنی ابراهامسون و تام مک کارتی بودند.

۲۲:۲۸ - سم اسمیت و جیمی نپز هم برای آهنگ جیمزباند اسکار گرفتند. سم اسمیت خواننده بریتانیایی بعد دریافت جایزه، آن را به جامعه LGBT یا دگرباشان جنسی تقدیم کرد و گفت امیدوارم یک روز همه برابر باشیم. سم اسمیت خود همجنسگرا ست.

۲۲:۲۳ - اسکار بهترین موسیقی متن به انیو موریکونه برای فیلم "هشت نفرت انگیز" رسید.

۲۲:۱۵ - بخش ویژه اسکار امسال، درباره کمپین مبارزه با آزار جنسی بود. جو بایدن، معاون اول رییس جمهوری آمریکا روی سن آمد و گفت "باید این فرهنگ را تغییر بدهیم و هیچ زن یا مردی مورد آزار جنسی قرار نگیرد." او سپس لیدی گاگا را معرفی کرد.

لیدی گاگا ترانه ای با عنوان Til It Happens to You برای قربانیان آزار و مزاحمت جنسی اجرا کرد. افرادی در هنگام اجرای او روی سن آمدند که روی دست شان نوشته بود "تقصیر تو نیست"، "من هم قربانی هستم" و "نجات یافته آزار جنسی" حک شده بود.

۲۳:۰۷ - اسکار بهترین فیلم خارجی به پسر شائول از مجارستان رسید. فیلم داستان دو روز از زندگی شائول زندانی مجارستانی است که در گروهی در آشویتس کار می‌کند.
در این بخش "یک جنگ" از دانمارک، Embrace of the serpent از کلمبیا،‌ "ذیب" از اردن و "موستانگ" از ‌ فرانسه رقابت داشتند.

۲۲:۵۸ - در بخش یادبود از هنرمندانی که در یکسال گذشته در گذشته اند، از جمله عمر شریف، دن جونز، آلکس روک‌کو، ریچارگلتزر و دیوید بویی یاد شد.

۲۲:۳۴ - شرمین عبید چنایی از پاکستان جایزه مستند کوتاه موضوعی را برد. در شرح فیلم "یک دختر در رودخانه: شاهزاده بخشش"، آمده: هزاران دختر قربانی تعصبات مذهبی خانواده ها می شوند.
خانم شرمین در موقع دریافت جایزه گفت که نخست وزیر پاکستان بعد دیدن این فیلم قول داده شخصا کمک به کاهش این مساله کند.

۲۲:۳۲ - پل جاسوسان، داستان یک وکیل شرکت بیمه است که در ضمن دفاع از یک جاسوس شوروی سابق، ناگهان مسوول مذاکره مبادله جاسوسان آمریکا و دیگر کشورها می شود...

۲۲:۳۰ - اسکار بهترین بازیگر مرد نقش مکمل به مارک رایلنس برای فیلم پل جاسوسان رسید.
سیلوس‌تر استالونه (فیلم کرید) و مارک رافولو (فیلم اسپات لایت) نامزد بودند.

۲۲:۱۷ - "داستان خرس" برنده بهترین انیمیشن کوتاه شد. تیزر آن را اینجا ببینید.

۲۱:۵۸ - مد مکس سه دهه پیش مجموعه ای اکشن بود که مل گیبسون در آن بازی می کرد. حالا بعد از سه دهه، جورج میلر سازنده آن سری جدیدیش را شروع کرده است.

۲۱:۵۴ - فیلم "مد‌ مکس یا مکس دیوانه" چند جایزه فنی را از آن خود کرد. از جمله جایزه بهترین صداگذاری، بهترین تدوین، بهترین طراحی تولید به فیلم "مد‌ مکس یا مکس دیوانه" رسید.

۲۱:۴۰ - جایزه بهترین فیلم برداری به فیلم "بازگشته" رسید. سومین سال پیاپی است که "امانوئل لوبسکی" جایزه بهترین فیلمبرداری را می گیرد. او ۲۰۱۴ با فیلم جایزه و سال ۲۰۱۵ با فیلم بردمن جایزه بهترین فیلم برداری را گرفته بود.

۲۱:۲۴ - تیزر فیلم دختر دانمارکی را اینجا ببینید.

۲۱:۲۳ - جایزه اسکار بهترین بازیگر زن نقش مکمل به الیشیا ویکندر، در فیلم دختر دانمارکی رسید. در این بخش کیت وینسلت برای فیلم استیو جابز، ریچل مک ادامز برای اسپات لایت و رونی مارا برای فیلم کارول نامزد بودند.

الیشیا ویکندر
الیشیا ویکندر

۲۱:۲۰ - تیزر فیلم بیگ شورت را ببینید:

۲۱:۱۶ - جایزه بهترین فیلمنامه اقتباسی به فیلم "بیگ شورت" رسید. این فیلم نگاهی کمدی به بحران مالی سال ۲۰۰۸ در آمریکا دارد.

۲۱:۱۱ - اولین جایزه اسکار برای بهترین فیلم اوریجینال به فیلم افشاگر یا اسپات‌لات رسید. تام مک کارتی و جاش سینگر جایزه را دریافت کردند. اسپات‌لایت داستان یک تیم روزنامه نگار تحقیقی بود که در بوستون توانستند ماجرای تجاوز کشیش ها به بچه ها را پی بگیرند.

۲۱:۰۶ - معمولا مجری اسکار با فیلم ها و موضوعات و برخی بازیگران شوخی می کند. امسال هم کریس راک چنین کرد. اما نکته قابل توجه این است که او به موضوع تحریم اسکار توسط برخی بازیگران سیاه پوست اشاره کرد. در قالب طنز گفت که در هالیوود تبعیض وجود دارد و آرزو کرد این تبعیض برچیده شود.

۲۰:۵۹ - کریس راک، مجری مراسم اسکار امسال است. کریس بازیگر و کمدین آمریکایی است. این دومین بار است که میزبان اسکار می شود، او در سال ۲۰۰۵ مجری مراسم اسکار بود.

۲۰:۵۰ - مراسم اسکار هشتاد و هشتم آغاز شد.

۲۰:۳۰ - مراسم فرش قرمز که به استقبال و حضور کارگردانان، بازیگران، آهنگسازان و دست اندرکاران سینما اختصاص دارد از نیم ساعت پیش آغاز شد.

۲۰:۱۵ - نامزدهای بهترین فیلم:
بیگ شورت - پل جاسوسان - بروکلین - مدمکس: جاده خشم - مریخی بازگشته - اتاق - اسپات لایت

۲۰:۰۰ - نامزدهای بهترین بازیگر زن نقش اول:
کیت بلانشت فیلم کارول - بری لارسون فیلم اتاق - جنیفر لارنس فیلم جوی - سیرشه رونان فیلم بروکلین - شارلوت رمپلینگ فیلم ۴۵ سال

XS
SM
MD
LG