لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۵

اعلام اسامی نامزدهای جوایز اسکار


اعلام اسامی نامزدهای جوایز اسکار

در هشتاد و دومین سال اهدای جوایز سینمایی اسکار، فیلم علمی تخیلی «آواتار» و فیلم «قفسه درد» درباره گروه ویژه ای که درجنگ عراق به خنثی سازی بمب ها اشتغال دارند هریک با ٩ نامزدی در صدر اسامی نامزدهای جوایز اسکار قرار گرفتند.

این دو فیلم که بر حسب اتفاق ساخته یک زوج سابق یعنی جیمزکامرون (کارگردان فیلم آواتار) و کاترین بیگلو( کارگردان قفسه درد) هستند از هر لحاظ با یکدیگر فرق می کنند. «آواتار» یکی از پرخرج ترین فیلم های علمی تخیلی تاریخ هالیوود به شمار می رود که به شیوه ای کاملا تازه از طریق عینک های مخصوص سه بعدی (3D) تماشا می شود و تا امروز بیش از ٢ میلیارد دلار درآمد از راه فروش گیشه داشته است. فیلم «قفسه درد» اما یک فیلم مستقل با بودجه کم محسوب می شود و هر چند در ماه های گذشته این فیلم توانسته است اغلب جوایز سینمایی مهم و معتبر را از آن خود سازد اما هنوز از لحاظ درآمد در مرز ١٣ میلیون دلار است.

«تام شریک»، رئیس آکادمی علوم و هنرهای تصاویرمتحرک (اهدا کنندگان جوایز اسکار) و «آن هاتووی» بازیگر نامزد جایزه اسکار سال گذشته، صبح روز سه شنبه در «بورلی هیلز»اسامی نامزدهای دیگر را نیز اعلام کردند که در میان آن ها فیلم های جنگی و علمی تخیلی دیگری چون «حرامزاده های لعنتی» و «ناحیه ٩» نیز به چشم می خورد و حتی برای دومین بار در تاریخ اهدای جوایز اسکار، یک فیلم انیمیشن یا UP نیز به عنوان نامزد دریافت این جوایز در درفهرست ١٠ قلمی بهترین فیلم های سال قرار گرفته است.

هرچند نامزدی فیلم هایی چون «پرشس» Precious از روی رمانی به نام «پوش» نوشته «سفایر» و فیلم «روی هوا» با شرکت «جورج کلونی» دور از انتظار نبود اما گزینش فیلم های دیگری چون «یک آموزش»، «نقطه کور» با شرکت ساندرا بولاک و فیلم «یک مرد جدی» تازه ترین ساخته سینمایی برادران «کوئن» کاملا غیرقابل پیش بینی به نظر می رسید.

پس از گذشت ۶۶ سال این نخستین بار است که تعداد فیلم های نامزد اسکار در رده بندی بهترین فیلم سال به ١٠ نامزد رسیده است. در آن زمان یعنی در سال ١٩۴٣ فیلم «کازابلانکا» توانست از میان ١٠ فیلم نامزد جایزه اسکار، جایزه بهترین فیلم سال را از آن خود سازد.

پنج نامزد رده بندی بهترین کارگردانی سال ٢٠٠٩ عبارت اند از: جیمز کامرون برای فیلم «آواتار»، کاترین بیگلو برای کارگردانی فیلم «قفسه درد»، کونتین تارانتینو برای فیلم «حرام زاده های لعنتی»، لی دانیلز برای فیلم «پرشس» و جیسون ریتمن که به بیلی وایلدر زمان حال معروف شده است برای فیلم «روی هوا».

کاترین بیگلو که در آخرهفته گذشته جایزه بهترین کارگردان سال «انجمن کارگردان های آمریکا» را از آن خود ساخته است چهارمین زنی است که در تاریخ جوایز اسکار به نامزدی بهترین کارگردان سال می رسد. لی دانیلز نیز دومین زن آفریقایی تباری است که توانسته است به نامزدی این جوایز در رده بندی بهترین کارگردان سال برسد.

در رده بندی بهترین بازیگرنقش دوم زن سال، «مگی جیلنحال» برای بازی در نقش مقابل جف بریجز در فیلم «قلب دیوانه» یکی از پنج نامزدهایی بوده است که جوایز سینمایی از جمله گلدن گلوب تا کنون توجهی به او نداشته اند.

امسال «ساندرا بولاک» برای نخستین بار نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر زن سال شده است. «کری مولیگان» بازیگر انگلیسی نقش اول فیلم «یک آموزش» و بازیگر بار اول فیلم «پرشس» - گابوری سیدیبه – نیز به نامزدی جوایز اسکار در رده بندی بهترین بازیگر زن سال رسیدند درحالی که این سه باید با «هلن میرن» بازیگر قدیمی تئاتر و سینمای انگلستان برای فیلم «آخرین ایستگاه» و «مریل استریپ» برای فیلم « جولی و جولیا» رقابت کنند. مریل استریپ در٣١ سال گذشته ١۶ بار نامزد دریافت جوایز اسکار شده است. او تا امروز توانسته است دو بار این جایزه را برای فیلم های «کریمر علیه کریمر» و «انتخاب سوفی» به دست آورد.

در رده بندی بهترین بازیگر مرد سال، «جف بریجز» برای فیلم «قلب دیوانه» به نامزدی رسید هم چنین «جورج کلونی» برای فیلم «روی هوا»، کالین فیرث برای بازی در فیلم «یک مرد تنها»، مورگان فریمن برای ایفای نقش «نلسون ماندلا» در فیلم تازه کلینت ایستوود به نام «اینوکتوس» و «جرمی رنر» برای فیلم «قفسه درد» به نامزدی این جوایز دست یافتند.

علاوه بر«مگی جیلنحال» در رده بندی بهترین بازیگر نقش مکمل زن، پنه لوپه کروز، بازیگر اسپانیایی برای بازی درفیلم «٩»، ورا فارمیگا و آنا کندریک برای بازی در فیلم « روی هوا» و «مونیک» برای بازی در فیلم «پرشس» به نامزدی این جوایز رسیدند. کروز پیش از این برای بازی درفیلم «ویکی، کریستینا، بارسلونا» جایزه اسکار را دریافت کرده است.

نامزدهای دریافت جایزه اسکار دررده بندی بهترین بازیگرنقش مکمل مرد عبارتند از:«مت دیمون» برای بازی در فیلم «اینوکتوس»، وودی هرلسون برای فیلم «پیام آور»، کریستوفر پلامر برای بازی در فیلم «آخرین ایستگاه»، استنلی توچی برای بازی در فیلم «استخوان های زیبا» وکریستوفر والتس، بازیگر آلمانی تبار، برای ایفای نقش یک افسر نازی در فیلم «حرامزاده های لعنتی». این نخستین نامزدی جایزه اسکار برای کریستوفر پلامر، بازیگر ۸۰ ساله سینمای انگلستان است.

فیلم های «آقای فاکس اعجاب انگیز»، «آپ»UP، «پرنسس و قورباغه»، از جمله نامزدهای رده بندی فیلم های انیمیشن بودند و در بخش فیلم های خارجی سال، فیلم «عجمی» از اسرائیل، فیلم «ماجرای اسرار آمیز ساس اوهاس» از آرژانتین، فیلم «عصاره غم» از کشور «پرو»، «فرستاده» از کشور فرانسه و «روبان سفید» از آلمان به نامزدی این جوایز رسیدند.

مراسم اهدای جوایز اسکار روز ٧ مارچ از «تئاتر کداک» هالیوود به صورت زنده از شبکه های سراسری تلویزیونی در سراسر دنیا پخش خواهد شد. در این مراسم علاوه بر دو برابرشدن تعداد نامزدهای جایزه بهترین فیلم سال، مجریان این برنامه نیز دو کمدین و بازیگر سینما و تلویزیون آمریکا، استیو مارتین و الک بالدوین خواهند بود که این برنامه را مشترکا می گردانند.

XS
SM
MD
LG