لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ ایران ۱۹:۵۰

نامزدی ۱۰ فیلم به جای ۵ فیلم برای رقابت های جوایز اسکار امسال و رابطه آن با جنبه های تجارتی صنعت فیلمسازی هالیوود


نامزدی ۱۰ فیلم به جای ۵ فیلم برای رقابت های جوایز اسکار امسال و رابطه آن با جنبه های تجارتی صنعت فیلمسازی هالیوود

علیرغم برنده شدن فیلم «قفسه درد» به عنوان بهترین فیلم سال از سوی انجمن تهیه کنندگان فیلم آمریکا و هم چنین فیلم «حرامزاده های لعنتی» ساخته «کونتین تارانتینو» که به تازگی جایزه بهترین فیلم «انجمن بازیگران سینما» را از آن خود ساخت، هنوز هم همه معتقدند که مهم ترین جایزه سینمایی سال ۲۰۰۹برای بهترین فیلم، به فیلم پرفروش «آواتار» تعلق خواهد گرفت.

فیلم آواتار توانست هفته گذشته جایزه بهترین فیلم سال ۲۰۰۹ جوایز «گلدن گلوب» را از آن خود سازد.

هفته آینده (۲ فوریه) برای نخستین بار در رقابت های جوایز سینمایی اسکار، اسامی ۱۰ فیلم به جای ۵ فیلم به عنوان نامزدهای جوایز اسکار اعلام خواهند شد. در حالی که این اسامی برای لحظاتی ذهن شنونده را به خود معطوف خواهد کرد اما در حقیقت امسال تنها ۴ فیلم از اهمیت خاصی در ذهن علاقمندان برخوردارند. این چهار فیلم عبارتند از: «آواتار» ساخته رکورد شکن «جیمز کامرون»، کارگردان برنده اسکار فیلم «تایتنیک»، «قفسه درد» درباره جنگ عراق، «حرامزاده های لعنتی» اثر کونتین تارانتینو و «روی هوا» با شرکت «جورج کلونی».

بنا بر نظرات منتقدین سینمایی، چهار فیلم مهم امسال همین فیلم های ذکر شده هستند و در هر صورت به عنوان ۴ فیلم اصلی رقابت ها برای به دست آوردن جوایز اسکار دراذهان باقی خواهند ماند و وجود فیلم های دیگری که آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک (اهدا کنندگان جوایز اسکار) از امسال به تعداد فیلم های نامزد جایزه اسکار اضافه کرده است فرق چندانی در اصل قضیه به وجود نخواهد آورد.

روز شنبه گذشته رای دهندگانی که وظیفه انتخاب نامزدهای جوایز اسکار را به عهده دارند آرای خود را به صندوق های «آکادمی» ارسال کردند. با این حال منتقدین معتقدند که با وجود فیلم های دیگری چون «پرشس»Precious، فیلم کارتونی «آپ»UP، «یک مرد جدی» A Serious Man تازه ترین اثر برادران کوئن و فیلم «یک آموزش» An Education هنوز هم برنده جایزه بهترین فیلم سال از میان چهارفیلم آواتار، قفسه درد، حرامزاده های لعنتی و روی هوا انتخاب خواهد شد.

هرچند با وجود ۱۰ نامزدی جوایز اسکار در رده بندی بهترین فیلم سال، سیل آگهی های تجارتی برای تبلیغ این فیلم ها به نشریات سینمایی هالیوود سرازیر خواهد شد اما دست اندرکاران معتقدند این همه هیاهو برای هیچ است و نامزدهای احتمالی دیگر هیچ نوع شانس برابری و رقابت با چهار فیلم ذکرشده را ندارند!

بنا بر این در حقیقت تفاوت فاحشی بین ۵ نامزد و ۱۰ نامزد جایزه اسکاروجود ندارد و بسیاری از این دست اندرکاران در هالیوود، تصمیم اخیر «آکادمی» را به باد انتقاد گرفته اند.

«تام شرک» رئیس آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک که ایده نامزدی ۵ فیلم بیشتر از هم فکری او، لاری مارک و بیل کاندون نشات گرفته است، در پاسخ به سئوالات رسانه های معتبر هالیوود در این مورد می گوید: «ممکن است فکرکنید این یک جمله کلیشه ای و تکراری است اما باید بگویم اگر مردم در این مورد شروع به حرف زدن کرده اند پس این کارتصمیم درستی بوده است!»

«شرک» در ادامه این سخنان می گوید: «اضافه کردن تعداد نامزدهای جوایزاسکار برای بهترین فیلم سال از همان روزهای اول هیجان زیادی بین مردم و دست اندرکاران به وجود آورده است و همه منتظرند تا ببینند این نامزدها چه فیلم هایی هستند؟ خیلی ها از این فکر استقبال کرده اند و خیلی ها هم با آن مخالفند و ما همین را می خواستیم. این که سر و صدایی در حول و حوش جوایز اسکار به وجود بیاوریم و آن را از روند شاید یکنواخت همیشگی خارج کنیم. ما تغییرات دیگری هم در اجرای برنامه به وجود آورده ایم که تا روز پخش مستقیم مراسم متوجه آن نخواهید شد اما همه این ها برای این است که ما بتوانیم جوایز اسکار را به دنیای تازه و مدرن امروزی پیوند بدهیم.»

بسیاری از افراد معتقدند این تغییرات ممکن است به این جهت باشد که در چند سال اخیر، تعداد تماشاگران پخش زنده مراسم اهدای جوایز اسکار به مقدار قابل توجهی تقلیل یافته است. در حالی که در سال های گذشته، این مراسم پرتماشاگرترین برنامه های پخش زنده تلویزیونی محسوب می شد.

این تغییرات در زمانی اتفاق می افتد که با وجود «آواتار» به عنوان یکی از نامزدهای این جوایز، خواه ناخواه توجه تماشاگران تلویزیونی اسکار به این برنامه جلب خواهد شد. همین مسئله در زمانی که فیلم «تایتینک» نامزد جوایز اسکار و نهایتا برنده آن شد اتفاق افتاد و تعداد تماشاگران تلویزیونی برنامه اهدای جوایز اسکار ناگهان به چند برابر تعداد معمول رسید.

با این همه بسیاری معتقدند که ورود فیلم های تجارتی پر خرج به صحنه هنری اهدای جوایز سینمایی اسکار برنامه ریزی تازه ای است که به فروش گیشه این فیلم ها کمک بزرگی خواهد کرد. درحالی که جوایز اسکار در اصل براساس قدردانی از جنبه های هنری فیلم ها پایه گذری شده است. این جوایز در حقیقت نوعی سپاس از تلاش های هنری هنرمندان صنعت سینمای آمریکا بوده که امروز جنبه های تازه ای به خود گرفته است.

XS
SM
MD
LG