لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۷

هالیوود با اهدای اسکار افتخاری به لورن باکال به پیشواز مراسم اسکار می رود


هالیوود با اهدای اسکار افتخاری به لورن باکال به پیشواز مراسم اسکار می رود
هالیوود با اهدای اسکار افتخاری به لورن باکال به پیشواز مراسم اسکار می رود

درمیان جمعی از چهره های سرشناس هالیوود از جمله، وارن بیتی، الک بالدوین و استیون اسپیلبرگ، آکادمی علوم وهنرهای سینمایی، اهدا کننده جوایز اسکار، جایزه اسکار افتخاری امسال خود را به لورن باکال، بازیگر قدیمی سینما اهدا کرد.

لورن باکال ۸۵ ساله، برای نخستین بار درسال ۱۹۴۴ با ایفای نقش مقابل بازیگر معروف آن دوران هالیوود، هامفری بوگارت وارد عالم سینما شد. این فیلم «To have and have not» نام داشت و در حین ساختن آن باکال و بوگارت به هم دل باختند و چندی بعد ازدواج کردند. در مراسم جوایز اسکار افتخاری امسال، استفن هامفری بوگارت، پسر لورن باکال و هامفری بوگارت مادر خود را همراهی می کرد.

در این مراسم که در گراند بالروم هالیوود و هایلند برگزارشد گوردون فیلیپس ۷۸ ساله، فیلم برداری که در فیلم های کلاسیکی چون «پدرخوانده» معنای تازه ای به عکسبرداری از نور و سایه بخشیده است و راجر گورمن ۸۳ ساله، یکی از پیش کسوتان تهیه فیلم، کارگردانی و فیلمنامه نویسی نیز توانستند اسکارهای افتخاری دریافت کنند. راجر گورمن معروفیت خود را به خاطر توانایی در تهیه و ساخت فیلم های ارزشمند با کمترین بودجه به دست آورده است. دانش و ابتکارهای راجر گورمن توانسته است تاثیراساسی درآغاز زندگی حرفه ای کارگردانانی چون «فرانسیس فورد کاپولا» و «جاناتان دمی» داشته باشد که به کمک بودجه پردازی او توانسته اند برخی از بهترین آثار خلق شده در سینمای هنری هالیوود را به جهانیان عرضه کنند.

تهیه کننده و مدیر پیشین استودیوهای فیلمسازی، جان کالی ۷۹ ساله نیز به خاطر یک عمر خدمات هنری درهالیوود به دریافت جایزه معتبر «ایروینگ جی تالبرگ» نایل شد اما به علت بیماری نتوانست در این مراسم حاضر شود و آن را شخصا دریافت کند.

انجلیکا هوستون، اهدا کننده جایزه اسکارافتخاری به لورن باکال در مورد اوگفت: «لورن به ما نشان داد که یک ستاره سینمای واقعی چه معنایی دارد. او زنی است در نهایت زیبا، جذاب اما در عین حال زنی است که نمی توان او را سرسری گرفت.»

باکال در یک لباس زیبای قهوه ای رنگ و موهای به عقب کشیده شده جایزه اسکار خود را بالا برد و گفت:«نمی توانم باور کنم ...بالاخره صاحب یک مرد شدم!»
که البته این یک شوخی بود و اشاره ای به مجسمه اسکار که تندیس یک مرد طلائی است. باکال در ادامه سخنان خود گفت: «این یکی از مهم ترین وقایع زندگی من است و احساس می کنم که من واقعا در زندگی بسیار خوش شانس بوده ام.»

هنگام اعلام جایزه، جان کالی که به علت بیماری در این مراسم حضور نداشت چند فیلمساز دیگر به احترام او از جای برخاستند، جورج لوکاس، وارن بیتی، اسپیلبرگ و دینو دولارنتیس که هریک از برندگان پیشین این جوایز هستند به روی صحنه آمدند و این جایزه را از طرف کالی دریافت کردند.

«ران هاوارد» بازیگر و کارگردان سینما پیش از اهدای جایزه به راجر کورمن به حاضران گفت: «این مرد زندگی مرا دگرگون کرد. برای همین هم من حاضرم جان خود را هم فدای او کنم!» کونتین تارنتیتو نیز که نخستین فیلم خود «کلاغ سیاه» را با کمک راجر کورمن ساخته است امکانات بودجه ای که کورمن برای او فراهم ساخت تا این فیلم را به ثمر برساند یک «معجزه» خواند.

وودی آلن در یک قطعه ویدیویی، گوردون ویلیس را «بهترین فیلمبرداری که تاریخ سینما به خود دیده است» خواند. ویلیس ضمن دریافت جایزه اسکارافتخاری خود از دست «جف بریجز» بازیگر توانای سینما گفت: «فیلمسازی یک کار گروهی است و هر کاری که من تا کنون انجام داده به کمک فرد دیگری بوده است.»

مراسم اهدای جوایز اسکار افتخاری شباهت زیادی به سال های اولیه اهدای جوایز اسکار در هالیوود دارد. دورانی که این مراسم در محیطی خودمانی تر با حضور ستارگان و صرفا برای تشویق و سپاس از آنان انجام می شد.

XS
SM
MD
LG