لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۵

اخراج ۲۰۰ هزار کارگر و جرم منصور اسانلو


اخراج ۲۰۰ هزار کارگر و جرم منصور اسانلو
اخراج ۲۰۰ هزار کارگر و جرم منصور اسانلو

-----------------------------------------------------------------------------------

سخنگوی اقتصادی دولت جمهوری اسلامی ايران از ۱۴ اقدام، در بهبود اجرای اصل ۴۴، سخن رانده است از جمله اينکه بند دوم آن اشاره به «حفظ اشتغال در بنگاه های واگذار شده» دارد.

با این وجود رهبر نظام می گوید، «باید مراقب بود که اجرای سیاست های اصل ۴۴ زمینه ساز نفوذ قانون دان های قانون شکن نشود.» به گفته آقای خامنه ای، اقتصاد دولتی ایران نه همچون دیدگاه سوسیالیستی کار فرما را مطرود، و نه همچون دیدگاه سرمایه داری کارفرما را صاحب اختیار می داند.

این در حالی است که دبیر کل خانه کارگر، در آستانه هفته کارگر، در گفت و گويی با خبر آن لاین از بحران ۲ هزار واحد تولیدی و اخراج سالانه، به طور متوسط ۲۰۰ هزار کارگر، خبر داد. هم زمان رئیس خانه کارگر در پاسخ به پرسش خبرگزاری فارس گفت، «رویکرد جدید قانون کار در حمایت از کارفرمایان را قبول نداریم.»

همین منبع ۳ خبر دیگر را نیز در زمینه اخبار کارگری، در فاصله ششم تا هشتم فروردین ماه منتشر ساخته است. در تیتر این خبرها می خوانیم:
«پیگیری مطالبات ۸ میلیارد تومانی کارگران از اتحادیه امکان»
«تجمع جمعی از کارگران چینی سازی البرز در اعتراض به عدم دریافت حقوق»
«سخن حمید حاج اسماعیلی – فعال کارگری در مورد خواست کارگران در زمینه پیگیری مشکلات خود از طریق تشکل های صنفی و فراگیر.»


در همین حال آقای احمدی نژاد در همایش ملی معرفی کارگران نمونه گفت، «کارگر اگر رعایت کار را بکند خدا به او سلامتی می دهد.» ریاست قوه مجریه قانون آزاد سازی قیمت ها را صد در صد به نفع کارگران دانست، و وعده داد «با اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها هیچ فقیری در کشور نخواهیم داشت.»

آقای احمدی نژاد در حالی این سخنان را بیان می کند که احمد توکلی رئیس مرکز پژوهش های مجلس طی نامه ای خواستار «احتیاط و دور اندیشی» از طرف آقای احمدی نژاد شد.

دبیر کل خانه کارگر نیز کمی پیش اصل قانون هدفمند کردن یارانه ها را موجب گرانی، فلاکت، و درگیری برای دولت در سال های آینده دانست.

در حالی که اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام فعالیت های تشکل های کارگری را موجب بهبود وضع کارگران می داند، منصور اسانلو به همین جرم در زندان است. 

XS
SM
MD
LG