لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۶

چشمها را باید شست


این چهره قاتل بی رحمی است که چهل و نه انسان بیگناه را در شهر اورلاندو در ایالت فلوریدا به خاک و خون کشید، انسانهایی که گرایشهای جنسی و باورهای متفاوتی داشتند، مثل او زندگی نمیکردند، دگرباش بودند، همجنسگرا بودند.

با گذشت زمان، ابعاد بیشتری از این فاجعه هولناک مشخص میشود، عمر متین صدیقی بیست و نه سال داشت و افغان تبار بود، پدر و مادرش به دلیل سالها جنگ بی پایان در افغانستان به آمریکا مهاجرت کردند تا زندگی آرامی در سرزمین فرصتهای طلایی داشته باشند.

عمر در نیویورک متولد شد و در خانواده ای مذهبی پرورش یافت، بر اساس اسناد و شواهد موجود، پدرش مسلمانی سنتی است که عقاید محافظه کاری دارد، حتی در یکی از برنامه های تلویزیونی خود بصورت تلویحی از طالبان حمایت کرده است.

عمر متین صدیقی با وجود اینکه در آمریکا رشد کرد، تحت تأثیر عقاید افراطی اطرافیانش قرار داشت و فردی بنیادگرا بود، او دو بار ازدواج کرد و یک فرزند خردسال دارد. به گفته دوستان و آشنایان عمر، او بارها به نفرت خود از همجنسگرایان ، دگرباشان ، سیاهپوستان و غیرمسلمانان اشاره کرده و نظرات عجیب و غریب و نگران کننده ای درباره این اقلیتها داشت، عقایدی که باعث شد در نهایت با اسلحه روانه یکی از کلوبهای مشهور همجنسگرایان در محله خود شود و حاضرین را که اکثرأ دگرباشان سیاهپوست و اسپانیولی تبار بودند به گلوله ببندد، چهل و نه کشته و دهها زخمی ، در نهایت خودش هم کشته شد.

هر چند که گفته میشود عمر متین صدیقی هنگام این حمله تروریستی خود را یکی از اعضای داعش معرفی کرده و این سازمان تروریستی هم مسئولیت این حمله مرگبار را بر عهده گرفته ، ولی هنوز رابطه مستقیمی در این میان پیدا نشده و مشخص نیست که این حمله با برنامه ریزی سازمانی صورت گرفته باشد.

این مرگبارترین کشتار گروهی با اسلحه گرم در تاریخ آمریکا است و متأسفانه جوانهای زیادی در این حمله ناجوانمردانه قربانی شدند، به نظرم در این مرحله ملیت یا تبار عمر متین صدیقی اهمیت چندانی ندارد، مهم نیست که خانواده او اهل کدام کشور هستند یا چه مذهبی دارند، مشکل اصلی تحجر، تعصب، کج اندیشی و افراط گرایی است، مشکلاتی که نمونه های متفاوتی از آن در انواع و اقسام مختلفی در همه کشورها و مذاهب وجود دارد.

عمر متین صدیقی نماینده جریانی است که تحمل دگرباشان و دگر اندیشان را ندارد، جریانی که اعتقادی به برابری، آزادی و کرامت انسانی ندارد، در مکتب این افراطیون بی خرد هر که از ما نیست باید کشت و نابود کرد.

عمر تحت تأثیر عقاید و باورهای سنتی پرورش یافت و به فردی متعصب و افراطی تبدیل شد، خانواده ای که احتمالا توهین و تحقیر دگرباشان یا همجنسگرایان در آن امری عادی است و به نظرش این اقلیتهای جنسی انسانهایی پست و حقیر هستند، همه ما کم و بیش با افرادی که چنین نظریاتی دارند آشنا هستیم.

در ساعات گذشته نظرات کاربران ایرانی را میخواندم، متأسفانه گروهی از این اقدام غیر انسانی حمایت کردند، عده ای ضمن سرزنش قاتل، کلمات زشت و ناپسندی علیه همجنسگرایان بیان کردند، و برخی هم اهمیت زیادی برای این حادثه قائل نشدند چرا که قربانیان دگرباش هستند، متأسفانه به دلایل مختلفی دگرباش هراسی و همجنسگرا ستیزی در میان گروهی از ایرانیها هم وجود دارد و این واقعیت تلخی است که باید بپذیریم.

البته این موضوع در کشورهای غربی هم بحثی است داغ و جنجالی ومن انتظار ندارم که مثلا در میان ایرانیها همه نظر مثبتی به این جریان داشته باشند ولی احترام به آزادیهای فردی، اعتقاد به برابری، باور به حقوش شهروندی و پذیرش گرایشهای جنسی متفاوت، اصلی است جهانشمول که در اعلامیه جهانی حقوق بشر هم درج شده است، یعنی علی رغم نظرات و دیدگاههای متفاوتی که همه ما میتوانیم درباره همجنسگرایی داشته باشیم، در دنیای امروز پذیرش این اصول جهانی که به آن اشاره کردم مقوله ای است پذیرفته شده وغیر قابل بحث

من بعنوان یک ایرانی که شاید نقش کوچکی در رسانه های گروهی دارم، احساس میکنم باید بیشتر در این زمینه کار کنم، باید فرهنگ سازی کرد، باید میزان آگاهی و درک جامعه از این مقوله مهم را افزایش داد، باید به باورهای متفاوت احترام گذاشت، باید از خانواده شروع کرد، باید استفاده از واژه ها و کلمات زشت را متوقف کرد، باید باورها و عقاید کهنه را دور ریخت، چشها را باید شست ، جور دیگر باید دید.

XS
SM
MD
LG