لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۸

روز رؤسای جمهوری در آمريکا


روز رؤسای جمهوری در آمريکا
روز رؤسای جمهوری در آمريکا

میلیونها آمریکایی روز دوشنبه بیستم فوریه، برای گرامیداشت زادروز جرج واشنگتن- نخستین رئیس جمهوری این کشور- تعطیل هستند.

این روز تعطیل، رسماً برای بزرگداشت جرج واشنگتن به عنوان روز تعطیلی تعیین شده است، ليکن به منظور بزرگداشت خدمات رهبران این کشور معمولاً به عنوان روز رؤسای جمهوری شناخته می شود.

اغلب ادارات و ساختمانهای دولتی، نیز بورس اوراق بهادار، بانکها و اداره پست، تعطیلند. بسیاری از فروشگاهها از این فرصت تعطیلی برای حراج کالاهای خود بهره می برند.

ماه فوریه، ماه تولد دو تن از مورد احترام ترین رؤسای جمهوری ایالات متحده است؛ جرج واشنگتن- که درسال ۱۷۳۲ زاده شد و آبراهام لینکلن- که درسال ۱۸۰۹ به دنیا آمد.

بزرگداشت زادروز واشنگتن برای نخستین بار در سال ۱۸۸۵ با اعلام تعطیل رسمی، انجام شد. روز تولد جرج واشنگتن، ۲۲ فوریه است، اما کنگره آمریکا در سال ۱۹۶۸ لایحه ای را تصویب کرد که به موجب آن، این تعطیل رسمی را در سومین دوشنبه ماه فوریه هر سال تثبیت کرد.

تصویب این لایحه، بخشی از تلاشی بود برای انتقال تعطیلات رسمی به روزهای دوشنبه تا کارمندان بتوانند طی سال تعطیلات آخر هفته طولانی تری داشته باشند. شگفت آنکه گرامی داشت روز رؤسای جمهوری در سومین دوشنبه ماه فوریه، سبب می شود که روز واقعی تولد جرج واشنگتن – که سبب اصلی این بزرگداشت است- هیچ گاه با دوشنبه تعطیل رسمی مصادف نشود.

XS
SM
MD
LG