لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۸

آغاز کارشبکه تلویزیونی اوپرا وینفری


آغاز کارشبکه تلویزیونی اوپرا وینفری
آغاز کارشبکه تلویزیونی اوپرا وینفری

روز شنبه اول ژانویه ٢٠١١ با زدن یک کلید، شبکه تلویزیونی اوپرا وینفری کار خود را آغاز کرده و هواداران این مجری موفق برنامه های تلویزیونی در بیش از٨٥ میلیون منزل مسکونی ، می توانند برنامه هایی که زیر نظراو انتخاب شده است را به طور شبانه روزی تماشا کنند.

این واقعه به خاطر ارتباط با نام «اپرا وینفری »یکی از مهم ترین رویدادهای دهه اخیر در صحنه وسائل ارتباط جمعی به ویژه تلویزیون به شمار می رود. کانال تلویزیونی «دیسکاوری» Discovery که شریک تجاری وینفری در این کار محسوب می شودبا پرداخت بیش از ١١٠ میلیون دلار زمینه کار را آماده ساخته است. از سوی دیگر نام اوپرا وینفری، انتخاب برنامه ها توسط او و تاسیس یک سایت اینترنتی مرتبط با او می تواند درموفقیت این کانال تازه تاثیرات عمده ای داشته باشد. درعین حال مسلما اوپرا وینفری نیز به عنوان یک برنامه ساز پیشتاز دست به کاری زده که تا کنون سابقه نداشته است.

از هم اکنون صنعت تلویزیون چشم به نتایج این عمل بی سابقه دوخته است و برنامه هایی که می توانند ضمن سرگرم ساختن هواداران و تماشاگران بی شمار، با فروش کتاب، شمع های تزئینی و اجناس دیگر سود کلانی را به سوی این شبکه تلویزیونی تازه سرازیر کنند.

«وینفری» پیش از قبول پیشنهاد تاسیس کانال تازه «اون» Own دچارتردید و دودلی شدید بوده است چنانچه در یک گفتگو درمقاله ای که در مجله (O) نشریه ای که خود«اوپرا» آن را منتشر می کند آمده است گفته بود «می ترسد نتواند موفقیت شوی اوپرا را در کل برنامه های یک کانال مجزای تلویزیونی تکرار کند».

«وینفری» در نهایت تصمیم گرفت تا به این کانال تازه نه به عنوان یک پدیده نوظهور بلکه به عنوان مکانی برای ادامه کارهای گذشته است نگاه کند. کارهایی که او عاشقانه دوست می دارد و همه وجودش را در طول سال ها صرف آن کرده است. به هرصورت «اوپرا وینفری» به این نتیجه رسیده بود که پس از ٢٥ سال ناچار باید به برنامه های روزانه اش به صورتی پایان دهد.

وینفری در این مورد می گوید:«در اواخردهه ١٩٨٠ من ناگهان تصمیم گرفتم که برنامه هایم را به صورتی تنظیم کنم که فقط یک شوی ساده تلویزیونی نباشند. نمی خواستم یکی از عوامل تلویزیونی باشم که فقط در خدمت تماشاگرو آگهی دهنده است و هیچ هدف دیگری ندارد. بنابراین همین اصل و اساس شبکه تلویزیونی تازه ای است که ما به راه انداخته ایم. من مطمئنم که این فکر تازه و این شبکه تازه موفق خواهد شد. من روی این مسئله حساب می کنم چون هیچ شبکه تلویزیونی دیگری تا کنون این کار را امتحان نکرده است. یعنی هیچکس تا به حال به صورتی که ما به تماشاگر فکر می کنیم به آن ها فکر نکرده است.»

با درنظرگرفتن این مسئله که تنها ٨٥ درصد از تماشاگران (کسانی که تلویزیون ماهواره ای دارند) می توانند برنامه های این تلویزیون تازه را تماشا کنند، شبکه «دیسکاوری» و «اوپرا وینفری» توقع ندارند که آغاز کارآن ها با یک انفجار بزرگ و هجوم تماشاگران به این کانال تازه همراه باشد. اوپرا وینفری با مشغله فراوان تا این تاریخ فقط ١٠ درصد از اوقات خود را به برنامه ریزی برای کانال ( Own) اختصاص داده است. چرا که در ماه های گذشته تمرکز این مجری موفق تلویزیونی بیشتر بر روی اجراهای آخر برنامه تلویزیونی سراسری بوده است که در ٢٥ سال گذشته به اجرای آن اشتغال داشته است. برنامه هایی که ضبط آن ها تا ماه مه سال تازه آینده ادامه خواهد یافت و آخرین برنامه آن هم در ماه سپتامبر٢٠١١ پخش خواهد شد. با این همه در طول این مدت تاثیرحضور اوپرا در برنامه های کانال تازه به خوبی احساس خواهد شد.

یکی از برنامه های قابل توجه در کانال تازه (اون) برنامه ای است به نام «اپرا تقدیم می کند» که در آن زندگینامه مشاهیری چون «مایا آنجلو»، «کاندولیزا رایس»، «دایان ساویر» و «سایمون کاول» مطرح می شود و خود «اوپرا» به شیوه ای تازه با آن ها مصاحبه خواهد کرد. از سوی دیگر در فصل پایانی برنامه های تلویزیونی «اوپرا وینفری»، یک سری ٢٥ قسمتی از برنامه های تازه تحت عنوان «شوی اوپرا وینفری: فصل ٢٥» پخش خواهد شد که در آن این برنامه ساز با شخصیت های معروفی چون «فیل مک گرا» و «دکتر ممت آز» صحبت خواهد کرد.

از دیگر برنامه های کانال تازه باید به برنامه ای که با ابتکار «اوپرا» با شرکت «سارا فرگسون» همسر سابق شاهزاده انگلستان ساخته شده اشاره کرد. مستند شش قسمتی به نام «به دنبال سارا» که ماجراهای یک عمرچالش های «سارا فرگسون» را با مسئله چاقی، روابط احساسی و مشکلات مالی مطرح می سازد.

اوپرا وینفری می گوید او به هیچوجه نگران آمار و ارقام در رابطه با تعداد تماشاگران این شبکه تازه به ویژه در نخستین ماه های آغاز کار آن نیست و می داند که باید همواره با توجه به نتیجه نظرخواهی ها برنامه ها را تغییر دهد:«ما هرروز تماشاگران بیشتری را به خود جلب خواهیم کرد. من در این مورد هیچگونه شک و شبهه ای ندارم. درعین حال می دانم که نمی شود همه تماشاگران را راضی نگه داشت. اما با گذشت زمان همه این مسائل حل خواهد شد. من با آغوش باز از هرنوع نقد و انتقادی استقبال می کنم. مسئله مهم این است که شبکه «اون» شکل نوزادی را دارد که تازه متولد شده است. چگونگی رشد و نمو این کودک مسئله دیگری است که با گذشت زمان حل می شود.»

XS
SM
MD
LG