لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۵

اجلاس اوپک در وين


اجلاس اوپک در وين
اجلاس اوپک در وين

دوازده کشور عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، روز چهارشنبه در وين تشکيل جلسه دادند. بنا به پيش بينی ناظران، انتظار ميرود اوپک در مورد سطح توليد نفت به توافق دست يابد.

بسياری از تحليلگران، اجلاس اوپک را از نزديک زيرنظر دارند تا مشخص شود دوازده عضو اوپک قادر خواهند بود بر خلاف اجلاس پيشين خود، در محيطی آرام بر سر ميزان توليد نفت، به توافقی دست يابند يا خير. اجلاس ماه ژوئن گذشته اوپک در محيطی پرتنش برگزار شد و وزيران نفت اوپک نتوانستند بر سر ميزان توليد نفت به توافق برسند و توليد رسمی اوپک بدون تغيير باقی ماند.

اما سازمان بين المللی انرژی گفته است که عملا بر ميزان توليد نفت اوپک ۱۰ درصد به طور غير رسمی افزوده شده است. نبود توافق بر سر ميزان توليد، قيام مردم در خاورميانه و شمال آفريقا و به ويژه دودستگی و رقابت بين کشورهای صادر کننده نفت، يکپارچگی اوپک را مورد تهديد قرار داده است.

برخی از تحليلگران گفته اند چنانچه اختلاف وزيران نفت اوپک ادامه يابد، سطح توليد رسمی اوپک ديگر مفهومی نخواهد داشت و اختلاف و رقابت بين کشورهای صادر کننده نفت باعث خواهد شد عرضه نفت اوپک در بازارهای جهانی، افزايش يابد.

علاوه بر اختلافات داخلی، وزيران نفت اوپک همچنين با مشکلات ديگری مانند از سرگرفته شدن توليد نفت ليبی، کاهش رشد اقتصاد جهانی و تحريم خريد نفت ايران از سوی اتحاديه اروپا روبرو هستند، که بايد با آنها به مقابله بپردازند.

وزير نفت عربستان سعودی در آستانه تشکيل اجلاس وزيران اوپک گفت ميزان صادرات نفت اين کشور در ماه گذشته روزانه ده ميليون و ۴۷ هزار بشکه بوده است، که به مراتب بيشتر از برآورد کارشناسان صنعت نفت بوده است.

گزارش های رسيده از نشست مقدماتی کارشناسان نفتی اوپک، که از روز دوشنبه آغاز شد، حاکيست در نيمه اول سال آينده بر ميزان توليد نفت اوپک افزوده نخواهد شد.

در اجلاس روز چهارشنبه اوپک، با توجه به از سر گرفته شدن توليد نفت در ليبی، انتظار ميرود که جمهوری اسلامی ايران از عربستان سعودی بخواهد تا ميزان توليد نفت خود را کاهش دهد. پس از سال ها سرمايه گذاری غيرکافی در صنعت نفت، صادرات نفت ايران رو به کاهش گذاشته است.

کارشناسان ميگويند چنانچه جمهوری اسلامی ايران بخواهد توليد نفت خود را در سطح فعلی نگهدارد دستکم نياز به ۳۲ ميليارد دلار سرمايه گذاری در صنعت نفت دارد. تحريم نفتی ايران از سوی پاره ای کشورها و چشم انداز تحريمهای بيشتر، و پيدا شدن رقيبان جدی مثل عراق برای نفت ايران، موقعيت ايران در اوپک را تاحدی تضعيف می کند.

XS
SM
MD
LG