لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۶

گزارش: نشست اوپک در وين برگزار شد


گزارش: نشست اوپک در وين برگزار شد
گزارش: نشست اوپک در وين برگزار شد

نشست وزيران نفت کشورهای عضو سازمان اوپک در پايتخت اتريش برگزار شد. تصميم گيری دشوار در مورد افزايش توليد نفت به منظور حمايت از اقتصاد جهانی در دستور کار اين نشست بدون نتيجه باقی ماند.

عربستان سعودی، بزرگترين کشور توليد کننده نفت در اوپک روز چهارشنبه در آغاز نشست اين سازمان در وين با مقاومت زیاد اعضای مخالف افزايش ذخيره نفت اوپک روبرو شد و نشست بدون حصول توافق پايان يافت. تاريخ دقيقی نيز برای نشست آينده اعلام نگرديد.

کشورهای عضو اوپک ۴۰ درصد نياز نفت خام جهان را تأمين می کنند.

وزيران پنج کشور با افزايش توليد نفت مخالف ونمايندگان ۵ کشور ديگر با آن موافق اند، هيئت ليبی در آغازنشست غايب بود وايران گفت با تصميم اکثريت همراهی خواهد کرد.

عربستان سعودی، تنها کشور با ظرفيت قابل توجه ذخيره نفت از جانب کشورهای مصرف کننده برای افزايش توليد نفت، به منظور کنترل تورم سوخت تحت فشار قرار دارد ولی چهار کشور ايران، عراق ونزونلا و اکوادور، عقاب های قيمت بالای نفت، آشکارا گفته اند که لزومی به افزايش توليد نمی بينند و خواهان حفظ قيمت نفت خام بشکه ای ۱۰۰ دلار هستند.

عبدالله البدری، دبير کل اوپک، در نشست روز چهارشنبه گفت در صورت بروز بحران نفتی اين سازمان به توافق خواهد رسيد. دبير کل اوپک گفت: «ما نمی خواهيم اقتصاد جهان را به هم بزنيم و مايليم قيمت ها در سطح منطقی حفظ شوند بصورتی که هم برای توليد کننده مناسب باشد و هم برای مصرف کننده.»

محمد علی آبادی، سرپرست وزارت نفت جمهوری اسلامی که رييس نشست امسال اوپک نيز هست پيش از آغاز نشست از شش ماه بازار متشنج نفت صحبت کرد. آقای علی آبادی روز سه شنبه در ارتباط با موضع ايران با ابهام صحبت کرد و چهارشنبه نيز پيشاپيش نشست گفت: «ايران به عنوان عضو اوپک از تصميم اکثريت پيروی خواهد کرد.»

جنبش های ليبی و يمن و ترديد در مورد توانايی اوپک در توليد نفت مورد نياز و همچنين سير نزولی اقتصاد به شک و ابهام در مورد تأمين سوخت افزوده است.

در اين ميان نفت خام دريای شمال هر بشکه ۷۱ سنت کاهش داشت و نفت خام برنت چهارشنبه ۱۱۶ دلار معامله شد.

از سوی ديگر گروه های مخالف روابط اوپک با جمهوری اسلامی در خارج از دفتر مرکزی اوپک در وين در روز چهارشنبه دست به تظاهرات زدند و خواستار پايان همکاری اوپک با ايران و توقف معاملات با رژيم جمهوری اسلامی شدند.

XS
SM
MD
LG