لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۶

اوپک قیمت نفت را پیش بینی کرد


اوپک قیمت نفت را پیش بینی کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:19 0:00

در حالیکه چند سالی است سیاست تک روی بر اوپک، سازمان کشورهای صادر کننده نفت، سایه انداخته، یک روزنامه آمریکایی می گوید اوپک در نظر دارد با اجرای مجدد نظام نامه این سازمان، سطح و سهم تولید اعضاء را تعیین و کنترل کند.

​اجلاس ماه نوامبر گذشته اوپک بدون تصمیم گیری در مورد سقوط قیمت نفت و نحوه مقابله با آن پایان یافت. این رویداد گویای شکاف بین اعضا، به ویژه پر رنگ تر شدن اختلاف نظر بین ایران و عربستان سعودی است.

بسیاری از تحلیل گران ناتوانی اوپک در مقابله با سقوط قیمت نفت را شکستی برای این سازمان تلقی کردند.

اخیراً بولتن اوپک مقاله انتقاد آمیزی از اعضای اوپک منتشر، و آنها را متهم به تک روی کرد. در مقاله بدون نام بردن از عربستان سعودی، آمده است برخی از اعضاء بدون هم آهنگی با دیگر اعضاء و بدون در نظر گرفتن پیامدهای منفی، دست به افزایش تولید و پایین آوردن قیمت نفت خود زده اند.

اما اکنون که وزیر نفت ایران در «بیستمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران» گفته ایران مصمم است تا پایان سال جاری سطح تولید نفت خود را روانه به ۴ میلیون بشکه برساند، روزنامه وال استریت ژورنال، با اشاره به پیش نویس گزارش سازمان کشورهای صادرکننده نفت می گوید اوپک در نظر دارد با اجرای مجدد نظام نامه و پروتکل های این سازمان، بار دیگر سهم و میزان تولید اعضا را تعیین و کنترل کند.

پس از اعمال تحریم های غرب علیه برنامه مشکوک اتمی تهران، و در نتیجه کاهش سطح تولید نفت ایران، برخی از اعضای اوپک، به ویژه عربستان سعودی سهم ایران را بخود اختصاص داده اند.

اکنون تهران می گوید زمان آن رسیده تا اوپک چاره ای برای افزایش صادرات نفت ایران بیاندیشد، پیش از آنکه بار دیگر منتظر سقوط قیمت نفت باشد.

در همین رابطه، بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران، اخیراً در یک نشست خبری گفت که اوپک باید ۵‌ درصد از تولیدش بکاهد.

به گفته وال استریت، اوپک در پیش نویس گزارش خود، پیش بینی کرده است قیمت هر بشکه نفت تا ده سال دیگر همچنان پایین تر از ۱۰۰ دلار باقی خواهد ماند. در این گزارش اوپک با نگاهی بسیار خوش بینانه برآورد کرده که در سال ۲۰۲۵ هر بشکه نفت حدود ۷۶ دلار دادوستد خواهد شد.

XS
SM
MD
LG