لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۶

افزايش صادرات و درآمد کشورهای اوپک


افزايش صادرات و درآمد کشورهای اوپک
افزايش صادرات و درآمد کشورهای اوپک

بر ميزان صادرات و درآمد کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، افزوده خواهد شد. و اين در حاليست که وزير نفت عربستان سعودی گفته است که اعضای اوپک آماده اند تا جلوی قيمت فزاينده نفت را گرفته و آنرا کاهش دهند.

يک سازمان پژوهشی گفته است که بر ميزان صادرات سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، در ماه جاری افزوده خواهد شد، که چنين افزايشی در چهار سال گذشته بيسابقه بوده است.

سازمان پژوهشی «انتقال نفت»، که حرکت کشتی های نفتکش و ميزان انتقال نفت را در سطح جهانی برآورد ميکند، اعلام کرد که اوپک در ماه جاری روزانه ۲۴ ميليون و ۳۲۰ هزار بشکه نفت صادر خواهد کرد، که نسبت به ماه پيش خود، روزانه يک ميليون ۱۲۰ هزار بشکه افزايش نشان ميدهد.

بر اساس گزارش اخير سازمان «انتقال نفت،» صادرات نفت کشورهای خاورميانه در ماه ميلادی جاری، ۶ و نيم در صد بالا خواهد رفت، و روزانه به ۱۸ ميليون و ۱۴۰ هزار بشکه خواهد رسيد.

وزارت انرژی آمريکا نيز برآورد کرده است که درآمد نفتی کشورهای عضو اوپک در سال ميلادی جاری ۱۴ درصد نسبت به سال گذشته بالا خواهد رفت، و به يک تريليون و ۱۷۰ ميليارد دلار خواهد رسيد. و اين در حاليست که قيمت نفت همچنان رو به افزايش است.

در همين حال روز شنبه پس از آنکه عربستان سعودی اعلام کرد که اعضای اوپک تلاش ميکنند تا قيمت نفت را کاهش دهند، اميد به کاهش قيمت نفت افزايش يافت. علی نعيمی، وزير نفت عربستان سعودی، گفت که اعضای اوپک از افزايش قيمت نفت خشنود نيستند، و مصمم هستند تا قيمت نفت را کاهش دهند.

سازمان اوپک که اعضای آن متشکل از کشورهای ايران، عراق، کويت، ليبی، نيجريه، قطر، عربستان سعودی، ونزوئلا، و امارات متحده عربی است، ۴۰ درصد نفت مصرفی جهان را عرضه ميکند.

تنش غرب با جمهوری اسلامی ايران بر سر غنی سازی اورانيوم و برنامه های هسته ای مشکوک تهران، و تحريم خريد نفت ايران از سوی غرب، قيمت نفت را در سال جاری بين ۱۰ تا ۱۵ درصد افزايش داده است.

XS
SM
MD
LG