لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۲

گزارش بلومبرگ از خروج قطر از اوپک؛ سیاسی کاری کار دست اوپک داد


وزیر انرژی قطر روز دوشنبه خروج این کشور از اوپک را اعلام کرد.
وزیر انرژی قطر روز دوشنبه خروج این کشور از اوپک را اعلام کرد.

بلومبرگ در گزارشی به موضوع کناره گیری قطر از اوپک پرداخت و آن را حاصل «سیاسی کاری» در این نهاد دانست.

در این گزارش آمده است: وزیر انرژی قطر می گوید کشورش اوپک را در اول ژانویه ۲۰۱۹ ترک می کند. این تصمیم در پی مناقشه با سعودی ها و فشار ترامپ گرفته شد.

قطر می گوید ماه آینده «سازمان کشورهای صادرکننده نفت» موسوم به «اوپک» را ترک خواهد کرد. این نمونه نادری از سیاست های مسموم خاورمیانه در متلاشی کردن گروهی است که دهه ها جنگ و تحریم را پشت سر گذاشته است.

سعد شریده الکعبی، وزیر انرژی قطر، در یک کنفرانس خبری در دوحه گفت کشورش که از سال ۱۹۶۱ عضو اوپک بوده است، برای تمرکز بر تولید گاز طبیعی مایع یا «ال ان جی» از اوپک خارج می شود. او صحبتی از پس زمینه سیاسی این تصمیم - یعنی روابط وخیم با عربستان سعودی که منجر به محاصره اقتصادی قطر از سال ۲۰۱۷ شده است، و نیز حملات لفظی پرزیدنت ترامپ علیه کارتل نفتی اوپک - نکرد.

حلیما کرافت، استراتژیست محصولات انرژی در «آر بی سی کپیتال مارکت» و تحلیلگر سابق سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا، می گوید: «حرکتی بسیار معنادار است. با توجه به این که تمرکز بر ال ان جی منافاتی با عضویت در اوپک ندارد، این حرکت بسیاری را به این نتیجه می رساند که اختلافات ژئوپولیتیک غیرقابل مدیریت شده است.»

قطر یازدهمین صادر کننده بزرگ نفت در اوپک است و کمتر از ۲ درصد از تولید آن را به خود اختصاص داده است. از این رو خروج دوحه تاثیر چندانی بر بحث این هفته بر سر کاهش تولید نفت در همراهی با روسیه نخواهد گذاشت. با این وجود، این امر رخداد ناخوشایندی برای گروهی است که معروف است منافع مشترک اقتصادی را بر سیاست خارجی ارجح می بیند.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG