لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۶

تولید کنندگان نفت برای کاهش تولید آماده می شوند


به نقل از منابع اوپک گفته می شود تولیدکنندگان نفت، از جمله اعضای اوپک در حوزه خلیج فارس، از مذاکرات ماه آینده برای مسدود کردن میزان تولید حمایت می‌کنند. این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که بر فشار برای افزایش قیمت افزوده می شود، و حتی امکان دارد ایران در مذاکرات شرکت نکند.

وزیر انرژی قطر گفت در پی موافقت عربستان سعودی، قطر، ونزوئلا و روسیه با تثبیت تولید، تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک روز ۱۷ آوریل (۲۹ فروردین) در دوحه ملاقات خواهند کرد.

به گزارش رویترز، او روز چهارشنبه در بیانیه ای گفت "تا امروز حدود ۱۵ تولید کننده اوپک و غیراوپک، ، که حدود ۷۳ درصد نفت جهان را تولید می کنند، از این برنامه حمایت می کنند." قطر ریاست ادواری اوپک در ۲۰۱۶ را بر عهده دارد.

با انتشارخبر جلسه دوحه و نیز افزایش نشانه های کاهش تولید نفت خام در آمریکا، قیمت ها روز چهارشنبه بالا رفت. نفت خام برنت نزدیک بشکه ای ۴۰ دلار معامله شد. این رقم در ماه ژانویه به ۱۰/۲۷ دلار، پائین ترین سطح در ۱۲ سال رسید.

منابع اوپک بی‌میلی ایران به چنین توافقی را مانعی بالقوه در توافقی گسترده تر تلقی می کنند. ایران گفته است تصمیم دارد برای بازستانی سهم بازار در پی لغو تحریم ها، صادرات نفت را افزایش دهد.

اما به گزارش رویترز، روز دوشنبه وزیر انرژی روسیه پس از مذاکرات در تهران گفت امکان دارد در ماه آوریل قراردادی بدون حضور ایران امضا شود. منابع اوپک گفتند نبود ایران مانع توافق نخواهد بود.

تثبیت تولید دست کم افزودن به اضافه موجودی فعلی را که موجب شد قیمت ها از سطوح بالاتر از بشکه ای ۱۰۰ دلار در ژوئن ۲۰۱۴ سقوط کند، متوقف خواهد ساخت.

XS
SM
MD
LG