لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۵

نشست اضطراری اوپک پلاس به تعویق افتاد


با ادامه اختلافات میان مسکو و ریاض درباره این که کدامیک مقصر کاهش شدید قیمت‌های نفت است، منابع اوپک روز شنبه اعلام کردند که نشست اضطراری این سازمان با روسیه در روز دوشنبه به تعویق افتاده است.

منابع آگاه در اوپک که نامش فاش نشده است، به رویترز گفت کنفرانس مجازی اضطراری اوپک پلاس که قرار بود روز دوشنبه برگزار شود، تا نهم آوریل به تاخیر خواهد افتاد تا زمان بیشتری برای مذاکرات فراهم شود.

بنابراین گزارش منابع آگاه اوپک نقش اختلاف میان عربستان سعودی و روسیه را کم‌اهمیت دانسته و گفتند که فضا همچنان مثبت است اما هنوز توافق طراحی نشده و توافقی روی جزئیات مانند سطح تولید مبنای محدودیت عرضه وجود ندارد.

با پایین آمدن تقاضا برای نفت خام در پی شیوع ویروس کرونا، قیمت این محصول در بازارهای جهانی به پایین‌ترین حد خود در‌ هجده سال گذشته رسیده است.

سقوط بهای نفت را نمی‌توان تنها به حساب شیوع ویروس کرونا گذاشت. رقابت شدید میان عربستان سعودی و روسیه بر سر سهم از بازارهای جهانی نیز به سقوط قیمت نفت دامن زده است. هر دو کشور، بعد از عدم توافق بر سر کاهش تولید در دیدار اوپک و غیراوپک ماه گذشته در وین، تولید روزانه خود را افزایش دادند.

پیش از این پرزیدنت ترامپ با اشاره به این که صنعت جهانی نفت متلاطم شده است، گفته بود که «این برای روسیه بد است و برای عربستان سعودی بسیار بد است. منظورم این است که برای همه بد است و تصور می کنم ما یک توافق در این زمینه خواهیم داشت.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG