لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۲

اوپک تصمیم به حفظ سقف کنونی تولید نفت خود گرفت


اوپک تصمیم به حفظ سقف کنونی تولید نفت خود گرفت
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:33 0:00

وزرای نفت کشورهای عضو اوپک در تازه‌ترین نشست خود در روز جمعه، تصمیم گرفتند تا سقف تولید این سازمان را حفظ کنند. در همین حال وزیر نفت ایران که در این اجلاس شرکت کرده است، با ابراز نارضایتی از قیمت فعلی نفت، گفته است بیشتر اعضای اوپک قیمت ۷۵ دلار برای هر بشکه را منصفانه می‌دانند.

به گزارش نیلوفر پورابراهیم خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا، اعضای اوپک در نشست امروز تصمیم گرفتند سقف فعلی تولید ۳۰ میلیون بشکه در روز را برای شش ماه آینده و تا زمان نشست بعدی، که قرار است در چهارم دسامبر (سیزدهم آذر ماه) برگزار شود، حفظ کنند.

این سقف تولید از سال ۲۰۱۱ تاکنون ثابت مانده است. وزیران کشورهای عضو اوپک درمورد بهبود اوضاع بازار در نیمه دوم سال جاری میلادی بسیار امیدوار هستند. اوپک در حال حاضر حدود یک سوم نفت خام مورد نیاز جهان را تامین می‌کند.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت، برای حفظ سهم خود در بازار جهانی، و همینطور به نظر می‌رسد برای فشار بر روی تولید نفت شیل آمریکا (یا نفت سخت، که از لایه‌های رسوبی سنگی یا شنی استخراج می‌شود و پرهزینه هم هست)، سقف تولید خود را در ماه‌های گذشته پائین نگه داشته است و در ماه‌های آینده هم می‌خواهد تغییر ندهد.

به گزارش خبرنگار صدای آمریکا، تصمیم اوپک برای حفظ سقف تولید کنونی، قیمت‌های فروش نفت را در روز جمعه اندکی پائین آورد. با توجه به مازاد تولید و همینطور کاهش تقاضا، به نظر می‌رسد این کاهش بهای نفت ادامه یابد.

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران، نیز گفته است که چنین انتظاری را از نشست امروز داشته، اما موضع‌گیری بیشتری در این زمینه نکرده است.

با این حال، او در جلسات چند روز گذشته اوپک در وین، از ارسال نامه‌ای به اوپک خبر داد و گفته بود که ایران پس از لغو تحریم‌ها، و در یک فاصله کوتاه، ایران تولید نفت خود را افزایش خواهد داد و از اعضای آن سازمان خواسته ایت که این موضوع را در تصمیم‌گیری‌های خود در نظر بگیرند.

آقای زنگنه، گفته است ایران ظرف شش ماه پس از رفع تحریم‌های بین‌المللی، می‌تواند تا میزان یک میلیون بشکه، به تولید نفت خود اضافه کند.

با این حال با توجه به ثابت ماندن میزان تولید اوپک، مشخص نیست که سهم ایران از بازار تا چه اندازه خواهد بود.

XS
SM
MD
LG