لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۶

ابراز تردید درباره سرنوشت اوپک


بسیاری از تحلیل گران مدتی است که از شکاف عمیق و فروپاشی احتمالی سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، خبر داده اند. به ویژه، عدم توافق اعضای اوپک در مورد تعیین سقف تولید در اجلاس هفته گذشته در وین، جان تازه ای به این گمانه‌زنی‌ها داده است.

برخی دیگر از تحلیلگران، استراتژی و تصمیم اخیر سازمان اوپک را منطقی دانسته و می‌گویند در مورد مرگ اوپک، "گزافه گویی و مبالغه" شده است، و افزایش تولید اوپک در درازمدت به نفع کشورهای عضو تمام خواهد شد.

با این حال، فاتح بیرول رئیس سازمان بین المللی انرژی می گوید بهای پائین نفت در سال آینده میلادی نیز تغییر چندانی نخواهد کرد و قیمت نفت همچنان در سطح فعلی خود باقی خواهد ماند.

با وجود سقوط قیمت نفت به پائین تری سطح خود در شش سال گذشته، در اجلاس هفته گذشته اوپک، ایران نیز هم‌صدا با عربستان سعودی گفت همچنان به افزایش سطح تولید و صادرات نفتی خود ادامه خواهد داد.

خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی تحلیلی می‌گوید اظهارات وزیر نفت ایران در اوپک علامتی شفاف بود که نشان داد هنوز هم اوپک برای مقابله با تولید نفت غیر متعارف و رقابت با کشورهای صادر کننده نفت غیر اوپک به صورت گروهی و با پیروی از یک استراتژی منطقی عمل می‌کند.

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران، در اجلاس جمعه گذشته اوپک در جمع خبرنگاران گفت که ایران در نظر دارد در دوران پس از تحریم، سطح تولید خود را روزانه یک میلیون بشکه افزایش دهد و این در حالی است که عربستان تولید نفت خود را به بالاترین سطح خود رسانده است.

به نوشته خبرگزاری بلومبرگ اوپک در ماه گذشته ۳۲ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه نفت تولید کرده است، که به مراتب بالاتر سقف تعیین شده آن است.

با وجود اختلاف نظر در مورد سطح تولید، اعضای اوپک هدف مشترکی دارند تا راه حلی برای کاهش قیمت نفت پیدا کنند.

XS
SM
MD
LG