لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۲

زنگنه: دیدگاه ایران و عربستان در نشست اوپک نزدیک به هم است


قیمت نفت به پایین ترین سطح خود در چهار سال گذشته رسید. در حالی که وزیران نفت ۱۲ کشور صادر کننده نفت، اوپک، در وین گرد هم آمده اند، وزیر نفت عربستان سعودی گفت علیرغم کاهش قیمت ها، نیازی نیست اوپک سقف تولید را پائین بیاورد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، علی نعیمی، وزیر نفت عربستان روز چهارشنبه به خبرنگاران در وین گفت: او انتظار دارد بازار سرانجام خود را تثبیت کند.

خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد که قیمت هر بشکه نفت خام تکزاس برای چهارمین روز پیاپی کاهش یافت و در توکیو به قیمت ۷۲.۸۴ دلار نیز رسید. نفت خام برنت نیز ۱.۴ درصد کاهش یافت و به بشکه ای ۷۶.۶۷ دلار در روز چهارشنبه در لندن رسید. این پایین ترین قیمت نفت برنت از سپتامبر ۲۰۱۰ است.

یک کارشناس به خبرگزاری بلومبرگ گفت که اقدامات عربستان سعودی نشان می دهد که احتمال کاهش تولید نفت اوپک کم است.

کاهش قیمت ها موجب شده است اعضای فقیرتر اوپک آسیب ببینند، با این حال در گزارش آسوشیتدپرس گفته می شود سخنان نعیمی به این معنا است که سعودی ها، که عملا سیاست تولیدی اوپک را تعیین می کنند، در جلسه وزیران در روز پنجشنبه از پیشنهادهای اعضای دیگر برای کاهش تولید حمایت نخواهند کرد. عربستان بزرگترین تولید کننده و صادر کننده نفت در سازمان اوپک است.

اوپک ۴۰ درصد نفت دنیا را تولید می کند و به طور رسمی می گوید از ۳۰ میلیون بشکه نفت در روز، بیشتر تولید نمی کند. در گذشته برخی کشورهای این سازمان یک دیگر را متهم کردند که سقف تعیین شده تولید نفت را رعایت نمی کنند.

برخی کارشناسان می گویند اگر اوپک تولید خود را کاهش دهد، دیگر کشورهای غیر عضو ممکن است با وجود پایین بودن تقاضا نسبت به عرضه، سهم اعضای اوپک در بازار نفت را بگیرند.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران که برای شرکت در نشست اوپک به وین رفته است، پیش از نشست اوپک گفت دیدگاه ایران به عربستان سعودی نزدیک است. به گزارش خبرگزاری شانا، متعلق به وزارت نفت ایران، بیژن زنگه و نعیمی، وزیر نفت عربستان روز چهارشنبه با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند. این خبرگزاری می گوید دیدگاه دو کشور در مورد نشست اوپک به یکدیگر نزدیک است.

آقای زنگنه هنگام ورود به وین به خبرنگاران گفت تولید کنندگان اوپک باید به سقف تولید ۳۰ میلیون بشکه در روز پایبند باشند.

قیمت جهانی نفت از اواخر ژوئن بیش از ۳۰ درصد پائین آمده است. افزایش تولید نفت در آمریکا و ادامه ضعف اکثر اقتصادهای عمده جهان، موجب شده است تولید نفت از تقاضا بیشتر شود.

آسوشیتدپرس می گوید در حالی که سعودی ها می توانند کاهش قیمت را تحمل کنند، اعضای فقیر تر اوپک مانند ونزوئلا و نیجریه نیاز دارند قیمت ها برای تامین بودجه به بشکه ای ۱۰۰ دلار نزدیکتر باشد. ایران نیز، در حالی که به دلیل وضع تحریم بر فروش نفت خام با کاهش عظیم در آمد روبرو است، از پایین آمدن قیمت صدمه می بیند.

روسیه عضو اوپک نیست، اما برای تامین هدف های بودجه ای خود نیاز دارد قیمت ها بالاتر از سطح فعلی باشد.مقامات انرژی روسیه روز سه شنبه با نمایندگانی از عربستان سعودی، ونزوئلا و مکزیک ملاقات کردند، اما وزیر نفت ونزوئلا گفت در مورد کاهش مشترک تولید توافق نشد.

برخی کارشناسان می گویند اوپک برای مبارزه با کاهش قیمت ها باید تولید خود را دست کم یک میلیون بشکه در روز کاهش دهد.

XS
SM
MD
LG