لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۸

اوپک: تقاضای جهانی نفت کم می شود


اوپک: تقاضای جهانی نفت کم می شود
اوپک: تقاضای جهانی نفت کم می شود

سازمان کشورهای صادر کننده نفت «اوپک» برای چهارمین ماه پیاپی پیش بینی کردند که تقاضای جهانی نفت تا پایان سال ۲۰۱۱ و سال ۲۰۱۲ میلادی کاهش خواهد یافت.

اوپک روز سه شنبه توضیح داد که تقاضای جهانی در سال جاری و سال آینده روند صعودی خواهد داشت اما نه به اندازه ای که پیش از این پیش بینی شده بود. زیرا ادامه بحران اقتصادی بر این روند تاثیر دارد.

این سازمان گفته است که کندی رشد اقتصادی آمریکا به عنوان بزرگترین مصرف کننده، اوج گیری بحران اقتصادی در حوزه یورو در اروپا و تلاش های چین و هند برای مهار مصرف بر این روند تاثیر گذار بوده است.

اوپک با ۱۲ عضو، که حدود یک سوم نفت جهان را تولید می کند، همچنین پیش بینی کرده رشد تقاضا در سال جاری کمتر از یک میلیون بشکه در روز خواهد بود. این رقم ۱۸۰ هزار بشکه از تخمین یک ماه پیش و ۷۰ هزار بشکه از تخمین سال ۲۰۱۲ کمتر است اما هنوز این پیش بینی وجود دارد که تقاضا به میزان یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه افزایش خواهد یافت.

ناظران کاهش تقاضا را دلیل اصلی افت قیمت نفت در ماه های اخیر اعلام کرده اند. نفت روز سه شنبه در بازار بورس نیویورک بشکه ای ۸۴ دلار به فروش رسید. این رقم در ماه آوریل بیش از ۱۱۶ دلار بود.

XS
SM
MD
LG