لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۲

توافق اوپک بر سر حفظ میزان فعلی تولید نفت


مسعود میرکاظمی، وزیر نفت ایران پیش از آغاز نشست اوپک در وین با خبرنگاران گفتگو می کند. ۱۴ اکتبر ۲۰۱۰
مسعود میرکاظمی، وزیر نفت ایران پیش از آغاز نشست اوپک در وین با خبرنگاران گفتگو می کند. ۱۴ اکتبر ۲۰۱۰

یکی از اعضای حاضر در نشست وین اعلام کرد اعضای اوپک پیش از پایان نشست خود به این توافق دست یافتند

وزرای نفت کشورهای عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، در نشست روز پنجشنبه خود در وین توافق کردند سطح فعلی تولید نفت را حفظ کنند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یکی از اعضای هیات های نمایندگی حاضر در نشست وین اعلام کرد اعضای اوپک پیش از پایان نشست خود به این توافق دست یافتند.

بعد از آن که سازمان کشورهای تولید کننده نفت در دسامبر سال ۲۰۰۸ تصمیم گرفت تولید روزانه خود را ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه کاهش دهد، انتظارها در مورد آنکه اوپک خود را پایبند به سیاستی مشخص بداند، بالا گرفت.

شرایط موجود در بازار انرژی این قدرت را به اوپک بخشیده است که تولید خود را بر اساس منافع کشورهای عضو، در مقاطعی کاهش یا افزایش دهد.

قیمت هر بشکه نفت در ماه های اخیر بین ۷۰ تا ۸۰ دلار در نوسان بوده است. عربستان سعودی بزرگترین تولید کننده نفت که بالاترین ذخایر نفتی را در اختیار دارد، با افزایش یکباره قیمت ها موافقت نشان نمی دهد. اما ایران، ونزوئلا، الجزایر و لیبی با افزایش قیمت نفت موافق هستند و کاهش ارزش دلار و تورم را مبنای توجیه خود برای افزایش قیمت ها می دانند.

وزیر نفت لیبی در نشست روز پنجشنبه اوپک در پایتخت اتریش گفت مایل است قیمت هر بشکه نفت به ۱۰۰ دلار افزایش یابد. اما علی النعیمی، وزیر نفت عربستان با اشاره به شکننده بودن روند بهبود اقتصاد جهانی گفت گاز و نفت محرکهای اساسی در رشد اقتصادی هستند.

النعیمی افزود اگر خواهان رشد اقتصادی هستید به انرژی نیاز دارید و انرژی در خاورمیانه یعنی گاز و نفت.

عراق ، دیگر کشور عضو اوپک در حالی که سال های جنگ را پشت سر می گذارد، خود را آماده افزایش تولید روزانه نفت می کند. تولید روزانه عراق در حال حاضر دو ونیم میلیون بشکه است اما آن کشور قراردادهایی را امضا کرده تا بتواند تولید خود را تا سال ۲۰۱۷ به ۱۲ میلیون بشکه در روز افزایش دهد.

عراق اخیرا اعلام کرده بود میزان ذخایر نفتی آن کشور افزایش یافته و به ۱۴۷میلیارد بشکه نفت رسیده است. اما ایران نیز چند روز بعد اعلام کرد ذخایر نفتی اش ۱۵۰میلیارد بشکه است. رقمی که در صورت واقعیت ایران را قادر می سازد جایگاه سومی اش را در میان کشورهای دارای ذخایر نفتی حفظ کند.

XS
SM
MD
LG