لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۹

سوگواری در اینترنت برای دیپلمات آمریکایی


یک دیپلمات عالیرتبه وزارت امورخارجه آمریکا که سه شنبه شب در کنسولگری آمریکا در شهر بنغازی در لیبی کشته شد فقط یک دیپلمات فعال در صحنه دیپلماتیک نبود، بلکه در دنیای مجازی و به اصطلاح اینترنتی هم فعالیت دیپلماتیک را دنبال می کرد.

شان اسمیت (Sean Smith) ، شغل مدیریت امور اطلاعاتی داشت ،اما در سایت ای وی ای EVE ، که یک سایت تخیلی علمی معروف در اینترنت با قریب ۴۰۰ هزار عضو فعال برای کشف، نبرد و ساختن جوامع فضائی است، Vile Rat شناخته می شد، که یک معنی اش موش بداخلاق است.

به محض انتشار خبر کشته شدن او، سایت های مخصوص بازی های کامپیوتری و بحث و گفتگوهای اینترنتی، مملو از پیام های تسلیت و همدردی و تجلیل از این عضو سرشناس سایت ای وی ای شد.

مارک هرد (Mark Heard) یکی دیگر از بازیگران در سایت ایو که برای معرفی خود نام Seleene را برگزیده است به محض آنکه مشاهده کرد Vile Rat در صفحه مخصوص مبادله پیام های زنده اینترنتی، موسوم به Jabber واژه ای توام با ناسزا و و حاکی از تیراندازی را تایپ می کند، فهمید اتفاقی بد رخ داده است.

وی بعدا نوشت اولین چیزی که به فکرم رسید این بود که اشاره او به یکی از آن نقاط درگیر در مشکلات امنیتی، نظیر بغداد، محل سابق خدمت اوست. اما بعد فهمیدم نه این پیام از جائی متفاوت می آید.

هرد، و بازیگران دیگر در EVE می گویند یکی از مهم ترین اعضای این سایت را از دست داده اند. هرد می گوید « شان یکی از سرشناس ترین دیپلمات های مورد احترام و یکی از اعضای قدرتمند EVE بود». به گفته هرد، دیپلماسی در بازی های کامپیوتری به همان اندازه پیچیده و حساس است که در زندگی حقیقی.

او می گوید «اعضای قدرتمند از ارتباط با طرف های بحث و گفتگو در چت های اینترنتی برای محافظت از جاسوسی های اطلاعاتی استفاده می کنند، و رهبران می توانند به تدریج و با گذشت زمان به توانائی های رایج در دنیای حقیقی دیپلماسی دست یابند».

شان اسمیت، با عضو بودن در سایت GoonSwarm یکی از آن چهره ها بود.

هرد درباره شان اسمیت که نخستین بار سال گذشته با وی در جلسه ای از اعضای EVE در ایرلند آشنا شد، می گوید « گاهی اوقات سرنوشت دهها هزار نفر فقط با حرف های چند نفر، و یا حتی یک نفر، مثلا یک بازیکن اینترنتی، ارتباط پیدا می کند. شان یکی از آن بازیکنانی بود که طی سال ها، مستقیما و یا به گونه ای غیر مستقیم، بر زندگی مجازی گروهی بی شمار اثر گذاشت».

یک کاربر EVE در فلوریدا، بنام Bagehi که می گوید شان اسمیت را چند ماه پیش در ایسلند دیده بود، از وی به عنوان مردی خوب یاد می کند.

او در پیامی در مجمع بحث و گفتگوی اینترنتی موسوم به Reddit در باره شان اسمیت نوشته است «بنظر می رسد کار او در زندگی حقیقی بر شیوه بازی در اینترنت نیز اثر داشت. من نمی گویم که او در بازی کامپیوتری مخالف خشونت بود اما معلوم است تجربه اش در زندگی حقیقی به او حسی از شفقت و مهربانی می داد.

وی می گوید «اسمیت در دنیای بازی های کامپیوتری میراثی اخلاقی بجا گذاشت که کمتر مورد پسند افراد درگیر در رقابت ها در زندگی واقعی است».

به گفته وی « سایت EVE هر دوی این گروه ها، و گروه های بینابین را به خود جذب می کند زیرا هم یک بازی وابسته به مهارت های فکری است و هم به مهارت های اجتماعی نیاز دارد. این بازی مثل ترکیبی از شطرنج و پوکر اینترنتی است که در آن واحد ۳۵۰ هزار نفر را رو در روی هم می گذارد».

خبر کشته شدن شان اسمیت ادای احترام به او را در بلاگ ها و چت های اینترنتی در پی داشته است، و هرد می گوید امیدوار است کاربران در اینترنت برای کمک به خانواه او راه هائی پیدا کنند.

به گفته هرد، بیش از ۲۰۰ بازیگر دارای ایستگا ه های فضائی مجازی در اینترنت ، روز چهارشنبه اسامی این ایستگاه ها را به شان اسمیت یا Vile Rat تغییر دادند.

هرد می گوید شهرت جامعه EVE در مجموع بخاطر درگیری آن با تاریکی ها و کشت و کشتار است، اما به اعتقاد من همه می دانند که زندگی حقیقی بر هر چیز دیگری در جامعه مجازی اولویت پیدا می کند،. به همین جهت غیر ممکن است که این فاجعه را مرتبط ندانیم. حتی برای آن ها هم که شخصا وی را نمی شناختند، او فردی از ماست.

از شان استیو همسر و دو فرزند بجا مانده است.
XS
SM
MD
LG