لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۵

مرگ یک معترض در مقابل سفارت ایران در لبنان


ساعاتی پیش تجمع مخالفان حضور نظامی حزب الله لبنان در سوریه با حمله لباس شخصی ها و حامیان حزب الله، با حضور خودروهای زرهی ارتش لبنان در اطراف سفارت، به خشونت کشیده شد.

یک مقام ارتش لبنان گفته که فرد کشته شده جوانی ۲۸ ساله و از مخالفان حزب الله لبنان بوده است. خبرنگاری که نامش فاش نشده به اسوشیتد پرس گفته است که فرد کشته شده هدف دو گلوله قرار گرفته و ضربه ای با باتون به سرش زده شد.

در تهران سخنگوی وزارت امور خارجه ایران حمله به سفارت ایران یا درگیری در مقابل ساختمان سفارت این کشور در بیروت را تکذیب کرده و گفته که عده کمی که در مقابل سفارت جمع شده بودند با دخالت نیروهای امنیتی لبنان پراکنده شدند.
به گفته عباس عراقچی درگیری در یک کیلومتری سفارت ایران رخ داده و نه در مقابل سفارت.امروز یکشنبه در مرکز بیروت هم جمعی از مخالفان حضور نظامی حزب الله در سوریه دست به تظاهرات زدند. اسوشیتد پرس گزارش داده که بسیاری از این تظاهرکنندگان سوری های مخالف بشار اسد هستند.

سمرا الحریری یکی از لبنانی هایی که در این تظاهرات شرکت کرده می گوید جنگ سوریه به اقتصاد لبنان و تنشهای قومی در این کشور دامن زده و حضور حزب الله در سوریه به ضرر منافع لبنان است.

حضور نیروهای حزب الله لبنان در کنار ارتش سوریه در نبرد با مخالفان مسلح بشار اسد به درگیری های سیاسی و قومی در لبنان دامن زده. سه هفته پیش نیروهای وفادار به بشار اسد همراه با شبه نظامیان حزب الله شهر استراتژیک قصیر در سوریه را از مخالفان پس گرفتند. مخالفان بشار اسد ایران را به حمایت مالی و نظامی از ارتش سوریه و شبه نظامیان حزب الله متهم می کنند. تهران هم با رد این اتهام گفته سوریه نیازی به کمک ایران ندارد.
XS
SM
MD
LG