لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۸

عمر سليمان رسماً کانديدای رياست جمهوری مصر شد


عمر سليمان رسماً کانديدای رياست جمهوری مصر شد
عمر سليمان رسماً کانديدای رياست جمهوری مصر شد

عمر سليمان، رييس سابق سازمان اطلاعات حسنی مبارک، روز يکشنبه رسماً به مبارزات انتخاباتی رياست جمهوری کشور پيوست. از عمر سليمان، پيش از قيام مردم مصر به عنوان اصلی ترين جانشين حسنی مبارک ياد می شد.

تصميم لحظۀ آخر عمر سليمان برای ورود به انتخابات رياست جمهوری آتش رقابت ميان چهره های رژيم سابق و اسلام گرايان کنونی را داغ تر خواهد کرد.

عمر سليمان روز جمعه ۱۸ فروردين در توجيه تصميم خود برای شرکت در انتخابات گفت، اصرارها و پافشاريهای شديد مردم روح و احساس همبستگی را در وی برانگيخت. او تا آخر وقت روز يکشنبه مهلت داشت برای ثبت نام، امضای ۳۰ هزار نفر از واجدان شرايط رأی دادن را گردآوری کند. روز يکشنبه آخرين مهلت ثبت نام نامزدهای انتخاباتی بود.

سليمان در حالی در قاهره وارد دفتر کميته برگزاری انتخابات شد که حاميانش در پشت موانعی که نيروهای انتظامی برای جلوگيری از نزديک شدن آنها کار گذاشته بودند، شادی و هلهله می کردند.

وی که برای مدتی کوتاه در روزهای پايانی حکومت حسنی مبارک به عنوان معاون رياست جمهوری منصوب شد، اکنون با وجوديکه به عنوان نماد سرکوب رژيم سابق مورد تنفر آزاديخواهان جوان مصر است، اما برخی اميدوارند راه را برای ثبات سياسی کشور باز کند.

حاميان اين سياستمدار ۷۴ ساله مبادی آداب برای ورود به دفتر کميته انتخابات با افراد گارد ساختمان درگير شدند و اين امر به جراحت چند نفر و بسته شدن موقت ورودی اصلی ساختمان منجر شد.

ورود آخرين لحظۀ تازه واردان به صف نامزدهای انتخاباتی و اقداماتی که در راستای حذف برخی از چهره های پيشگام صورت گرفته، اعتبار نخستين انتخاباتی را که قرار است آزادانه برگزار شود، متزلزل کرده است.

سليمان زمانی پا به صحنه مبارزات انتخاباتی گذاشته که اخوان المسلمين، تشکل غيرقانونی در رژيم حسنی مبارک، بعد از مدتها تصميم گرفت، خيرت ال شاطر معاون رهبر خود، را به انتخابات بفرستد. اين حرکت نگرانيهای زيادی را در ميان ليبرالها و بسياری از اقليت مسيحيان قبطی ايجاد کرده است.

در حال حاضر ۲۱ نفر، از جمله وزير امور خارجه سابق و رييس اتحاديه عرب برای شرکت در مبارزات انتخابات رياست جمهوری مصر ثبت نام کرده اند.

XS
SM
MD
LG