لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۷

عمان با همراهی دیگر کشورها به دنبال کاهش تنش میان ایالات متحده و ایران است


دیدار وزیر خارجه عمان با محمدجواد ظریف در تهران
دیدار وزیر خارجه عمان با محمدجواد ظریف در تهران

حساب وزارت خارجه عمان در توئیتی نوشت این کشور «با همراهی دیگر طرف‌ها به دنبال کاهش تنش در روابط میان ایران و آمریکا است.

وزارت خارجه عمان در توئیت خود به نقل از وزیر خارجه این کشور نوشت: «خطر وقوع جنگی که به همه دنیا آسیب می‌زند، وجود دارد. هر دو طرف، آمریکا و ایران، از خطر آگاه هستند.»

این توئیت چند روز پس از حضور یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان در تهران و دیدار او با محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران، منتشر شده است.

این سفر که به شکل غیرمنتظره انجام شد، باعث گمانه‌زنی‌های درباره میانجیگری احتمالی عمان میان تهران و واشنگتن شد.

گرچه سخنگوی شورای عالی امنیت ملی ایران پیشتر گفته بود که سفر سران کشورها به ایران به نمایندگی از آمریکا افزایش پیدا کرده است، اما سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ارسال پیام‌های محرمانه از طریق مسئولان دیگر کشورها را رد کردند.

عمان از جمله کشورهایی است که هم با ایران و هم با آمریکا روابط نزدیکی دارد. این کشور پیشتر میانجی برخی گفت‌وگوها میان دو کشور بود.

طی هفته‌های اخیر و با افزایش تنش‌ها میان جمهوری اسلامی و ایالات متحده، برخی کشورها برای میانجی‌گری اعلام آمادگی کرده‌اند.

هفته گذشته رئیس جمهوری سوئیس در یک سفر غیرمنتظره به واشنگتن رفت و با پرزیدنت ترامپ دیدار کرد. دیداری که به نوشته رسانه‌های اسرائیلی درباره روابط ایران و آمریکا بود.

دولت عراق هم پیشتر اعلام کرده بود که دو هیئت را به تهران و واشنگتن برای میانجی‌گری میان دو کشور اعزام خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG