لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۷

عمان تلاش دارد تنش‌ها میان ایران و ایالات متحده آمریکا را کاهش دهد


مقام های عمان رابطه خوبی با آمریکا و ایران دارند.
مقام های عمان رابطه خوبی با آمریکا و ایران دارند.

به گزارش شبکه رادیویی ان‌پی‌آر، عمان در میان کشورهای منطقه، وضعیت مناسبی برای میانجیگیری دارد و درخواست‌ها از مسقط برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا، بالا است.

زکریا محرمی، نویسنده عمانی به خبرنگار ان‌پی‌آر گفت درخواست‌ها از عمان برای پایان آوردن تنش میان ایران و آمریکا خیلی بالا است و تاکتیک عمان این است که به دو طرف گوش داده و راه میانه‌ای پیشنهاد کند.

خبرنگار این شبکه رادیویی که به عمان سفر کرده می‌گوید برخی مقامات دیپلماتیک که نخواسته‌اند نامشان فاش شود، گفته‌اند مسقط در پی هر فرصتی است تا تنش احتمالی را به صلح تبدیل کند.

تنش بین آمریکا و ایران در یک ماه اخیر به شدت افزایش یافته است.

بعد از اینکه جمهوری اسلامی در تاریخ ۳۰ خرداد/۲۰ ژوئن یک پهپاد آمریکا را بر فراز حریم بین المللی در منطقه خلیج فارس سرنگون کرد، رئیس جمهوری ایالات متحده اعلام کرد که قرار بود به سه مکان در ایران حمله نظامی شود، اما تنها ده دقیقه قبل از حمله از این کار منصرف شد.

ایالات متحده شواهد حمله ایران به نفتکش ها در دریای عمان و همچنین حمله به پهپاد آمریکا در حریم بین المللی را به شورای امنیت سازمان ملل در ابتدای تیرماه گزارش کرد.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

پرزیدنت ترامپ پیشتر اعلام کرد که آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران است، اما جمهوری اسلامی تاکنون هرگونه مذاکره را رد کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG