لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸ ایران ۱۱:۳۴

پرزیدنت اوباما استراتژی جدیدی را برای افغانستان اعلام کرده است


پرزیدنت اوباما استراتژی جدیدی را برای افغانستان اعلام کرده است

**** منافع ملی حیاتی ما ایجاب می کند که ۳۰ هزار سرباز اضافی آمریکایی به افغانستان اعزام شوند. پس از ۱۸ ماه، سربازان ما بازگشت به کشور خود را آغاز خواهند کرد. این ها منابعی هستند که ما برای بدست گرفتن ابتکار عمل، در حالی که توانایی های افغانستان تقویت می شود، نیاز داریم. این توانایی می تواند اجازه دهد نیروهای ما مسئولانه خارج شوند.

هدف کلی تغییر نکرده است: برهم زدن و از هم پاشیدن شبکه القاعده و شکست دادن آن در افغانستان و پاکستان، و جلوگیری از این که بتواند در آینده آمریکا و متحدانش را تهدید کند. پرزیدنت اوباما گفت برای رسیدن به این مقصود، آمریکا باید هدف های زیر را در داخل افغانستان دنبال کند:

**** ماباید القاعده را از یک پناهگاه امن محروم کنیم. ما باید حرکت طالبان را متوقف سازیم و آنرا از توانایی سرنگونی دولت محروم کنیم. و ما باید قابلیت نیروهای امنیتی و دولت افغانستان را تقویت کنیم تا آنها بتوانند مسئولیت اصلی برای آینده کشور را برعهده بگیرند.

سی هزار سرباز اضافی به سرعت اعزام خواهند شد تا بتوانند شورش را هدف بگیرند و امنیت را در مراکز عمده جمعیت برقرار کنند. این اقدام به نیروهای آمریکا اجازه خواهد داد نیروهای امنیتی افغانستان را آموزش دهند. افزون براین، آمریکا از متحدان خود در ناتو درخواست خواهد کرد سربازان بیشتری بفرستند. پرزیدنت اوباما گفت آنچه در خطر قرار دارد تنها آزمایش اعتبار ناتو نیست، امنیت متحدان ما، و امنیت مشترک ما در جهان در خطر است.

ایالات متحده همچنین از سازمان ملل متحد و مردم افغانستان درخواست خواهد کرد یک استراتژی غیر نظامی را دنبال کنند، این استراتژی باید از رهبرانی که با فساد مبارزه می کنند، خدمات خوب برای مردم افغانستان انجام می دهند و نیازهای آنها را برآورده می سازند، پشتیبانی کند.

روشن است که موفقیت در افغانستان ارتباطی تنگاتنگ به مشارکت آمریکا با پاکستان دارد. طالبان در منطقه مرزی پاکستان ریشه گرفته اند، بنابراین به یک استراتژی که بتواند در هر دو طرف مرز کار کند نیاز است. ایالات متحده توانایی پاکستان را برای هدف گرفتن گروه های افراطی، که هم آمریکا و هم پاکستان را تهدید می کنند، تقویت خواهد کرد. پرزیدنت اوباما گفت : «ما نمی توانیم پناهگاهی امن را برای تروریست هایی که محل آنها معلوم و مقاصدشان روشن است تحمل کنیم.»

پرزیدنت اوباما گفت: «جنگ علیه تهدید تروریست ها در افغانستان، درست و موجه است و قاطعیت ما استوار. ما با این اعتماد پیش خواهیم رفت که کار درست موجب قدرت می شود، و با تعهد به ساختن آمریکایی سالم تر، جهانی امن تر، و آینده ای که نه عمیق ترین ترس ها، بلکه بالاترین امیدها را منعکس کند، حرکت خواهیم کرد.»

XS
SM
MD
LG