لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۴

اعلام شهرهای فينالیست میزبانی المپيک ۲۰۲۰


کمیته بین المللی المپیک (آی او سی) سه شهر را به عنوان فینالیست های میزبانی المپیک ۲۰۲۰ انتخاب کرده است.
مارک آدامز مدیر ارتباطات کمیته گفت: پس از بررسی پرونده ها و بحثهای مفصل، هیات اجرایی شهرهای استانبول، توکیو و مادرید را به عنوان شهرهایی که می توانند میزبان المپیک ۲۰۲۰ باشند معرفی کرد.
اعلام این تصمیم در شهر کبک - کانادا، آغازگر رقابت این شهرها در ۱۶ ماه آینده است. کمیته در سپتامبر ۲۰۱۳ در بوئنوس آیرس - آرژانتین تصمیم نهایی را خواهد گرفت.
دو شهر دوحه - پایتخت قطر، و باکو - پایتخت آذربایجان موفق نشدند به دور بعدی رقابت راه پیدا کنند. دوحه می خواست برای پرهیز از دمای بالا در ژوئیه و اوت، زمان برگزاری رقابتها تغییر کند. اما کمیته بین المللی المپیک با آن مخالفت کرد. باکو نیز به این دلیل حذف شد که در برگزاری یک رویداد ورزشی عمده بین المللی تجربه ندارد.
از میان ۳ شهر باقیمانده در رقابت، توکیو تنها شهری است که چنین تجربه ای دارد و در سال ۱۹۶۴ میزبان بازیهای المپیک بود.
یوکیو نودا نخست وزیر ژاپن می گوید میزبانی بازی های ۲۰۲۰ نماد پایان یافتن فاجعه مرگبار زمین لرزه و سونامی خواهد بود.
این در حالی است که پیونگ چانگ در کره جنوبی میزبان المپیک زمستانی ۲۰۱۸ است، و ممکن است آی سی او مایل نباشد دو المپیک در فاصله ای نزدیک در آسیا برگزار شود.
مادرید سومین بار است که برای بر عهده گرفتن میزبانی بازی های تابستانی داوطلب می شود. با این حال، کمیته بین المللی المپیک پرسش هایی را درباره وضعیت اقتصادی اسپانیا مطرح ساخته است.
استانبول پنجمین بار است که سعی دارد میزبان المپیک شود، اما کوشش برای میزبانی مسابقات قهرمانی فوتیال اروپا در ۲۰۲۰، ممکن است به شانس آن صدمه بزند. آی سی او نمی خواهد یک شهر میزبان دو رویداد ورزشی عمده بین المللی در یک سال باشد.
XS
SM
MD
LG