لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۷

فلپس تاریخ المپیک را از نو نوشت


در المپیک لندن ، مایکل فلپس شناگر پرآوازه آمریکایی سه شنبه شب دو بار تاریخ ساز شد. تایمز لندن امروز با تیتر درشت "درخشان ترین ورزشکار المپیکی" از او یاد کرد.
مایکل فلپس شناگر ۲۷ ساله آمریکایی که در طول دوران حرفه ای اش رکوردهای جهانی شنا را یکی پس از دیگری درهم شکسته و کلکسیونی از مدال طلا دارد در استخر المپیک لندن کولاک کرد.

فلپس که در المپیک ۲۰۰۸ پکن صاحب ۸ مدال طلا شد همراه با دیگر اعضای تیم شنای مردان امریکا در شنای ۴ در ۲۰۰ متر امدادی آزاد بر بالای سکوی افتخار ایستاد. این پانزدهمین مدال طلای المپیک برای فلپس در زندگی حرفه ای اش بود که خود رکورد تازه ای در تاریخ المپیک محسوب می شود. تیم آمریکا با ثبت زمان ۶ دقیقه و ۵۹ ثانیه و ۷۰ صدم ثانیه عنوان نخست را از آن خود کرد. پس از تیم آمریکا، تیم فرانسه با سه ثانیه و شش صدم ثانیه اختلاف به مقام دوم و گردن آویز نقره دست یافت؛ و تیم شنای مردان چین نیز با ۶ ثانیه و ۶۶ صدم ثانیه اختلاف زمانی با تیم نخست به جایگاه سوم و مدال برنز رسید.

اما پیش از این رقابت فلپس در رشته تخصصی خود که ۲۰۰ متر پروانه بود به مدال نقره قناعت کرد . وی ۱ دقیقه و ۵۳ ثانیه و ۱ صدم ثانیه به ثبت رساند تا در جایگاه دوم به کار خود خاتمه دهد. فلپس با 5 صدم ثانیه اختلاف زمانی با نفر نخست از آفریقای جنوبی به دیواره استخر رسید. با اینحال همین یک مدال کافی بود که فلپس را ازلحاظ مجموع مدالهای کسب کرده در المپیک به حدنصاب تازه ای برساند ....۱۹ مدال که یکی بیشتر از رکورد پیشین متعلق به لاریسا لاتینیا ژیمناست شوروی پیشین بود.

مایکل فلپس پس از جنجال استعمال مواد مخدر در سال ۲۰۰۹ و محرومیت شش ماهه توسط کمیته ملی المپیک آمریکا برای مدت یک سال از تمرین دور بود و پیش از اعزام به رقابتهای سی امین دوره المپیک در لندن از قصد خداحافظی اش از دنیای حرفه ای شنا گفته بود. فلپس جواز حضورر در هشت ماده مختلف رقابتهای شنای المپیک لندن را کسب کرد اما ترجیح داد تنها در هفت ماده شرکت کند. او پیش از حضور در این رقابتها اعلام کرد که این المپیک آخرین المیپک فلپس خواهد بود.
XS
SM
MD
LG