لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۰

آخرین خبرهای المپیک سوچی


نروژی ها به صدر جدول مدالی المپیک زمستانی سوچی رسیدند. هم اینک نروژ با ۴ طلا، ۳ نقره و ۴ برنز با مجموع یازده مدال پیشتاز جدول هستند. کانادا با ۴ طلا سه نقره و دو برنز دوم است و هلند با سه طلا دو نقره و سه برنز در جایگاه سوم قرار دارد.

در ادامه بازیهای المپیک زمستانی سوچی مدال طلای اسکی آزاد اسلوپ استایل به ورزشکار کانادایی رسیدو در ادامه این رقابتها و در اسکی اسلوپ استایل زنان، دارا هاوِل کانادایی با ثبت ۹۴ و ۲۰ صدم امتیاز به مدال طلا دست یافت. پس از او دِوین لوگان آمریکایی به مدال نقره رسید و کیم لامارا دیگر اسکی باز کانادایی هم به مدال برنز بسنده کرد.

اما در اسکی آلپاین و در رشته مارپیچ سوپر کامبایند زنان ماریا هوفل ریش آلمانی در بخش دانهی به عنوان پنجم رسید اما در مارپیچ به مقام سوم دست یافت تا با زمان ۲ دقیقه و ۳۴ ثانیه و ۶۲ صدم ثانیه مدال طلا را از آن خود کند. ریش در همین ماده در المپیک ونکوور هم به مدال طلا رسیده بود. پس از او نیکول هوسپ اتریشی و جولیا مانکوسوی آمریکایی به ترتیب دوم و سوم شدند.
همچنین در ماده اسکیت سرعت پیست کوتاه هزار و پانصد متر چارلز هملین کانادایی به مقام نخست رسید تا سومین مدال طلایش در این مسابقات را به دست آورد. او در دو ماده ۵۰۰ و ۱۰۰۰ متر هم شانس کسب مدال طلا را دارد . پس از او هان تیانیوی چینی به مدال برنز رسید. ویکتور آن از کشور میزبان هم به مدال برنز قناعت کرد، تا نخستین مدال کشورش در مسافت کوتاه را به دست آورد. آن تا سال ۲۰۱۱ با لباس تیم ملی کره جنوبی به میدان می رفت.

اما اسکیت سرعت ۵۰۰ متر، با درخشش اسکیت بازان هلندی به پایان رسید. در این ماده مایکل مولدر هلندی به مدال طلا رسید تا انتظار ۹۰ ساله هلند برای طلای المپیک در این رشته پایان یابد. پس از او هموطنش یان اسمیکنر به مدال نقره رسید. برادر دو قلوی مایکل، رونالد هم به مدال برنز دست یافت تا این دو دومین دوقلوهای تاریخ المپیک باشندکه به مدال می رسند.


در ماده ۱۲.۵ کیلومتر تعقیبی بیاتلون یا ورزش دوگانه زمستانی مردان، مارتین فورکِید فرانسوی تنهابا یک خطا در تیراندازی و زمان ۳۳ دقیقه و ۴۸ ثانیه و ۶ صدم ثانیه به مدال طلا رسید و آندری موراوِچ از جمهوری چک بدون خطا اما با اختلاف زمانی با نفر نخست دوم شد و و ژان ژیلومه بئاتریس دیگر فرانسوی حاضر در این رقابتها هم به مدال برنز رسید.

اما در موگلز مردان اسکی باز کانادایی از عنوان قهرمانی اش دفاع کرد. الکساندر بیلودو اسکی باز ۲۶ ساله کانادایی با کسب امتیاز ۲۶ و ۳۱ صدم امتیاز به مدال طلا رسید. مایکل کینگزبری دیگر کانادایی حاضر در این رقابت و الکساندر سیمشیلایف روس هم به ترتیب دوم و سوم شدند.

اما در رقابتهای لوژ زنان و در دور سوم، ناتالی گیزنبرگر آلمانی، بخت نخست قهرمانی این ماده با ثبت زمان دو دقیقه و ۲۹ ثانیه و ۵۷۹ هزارم ثانیه در رده نخست قرار گرفت تا یک گام دیگر به مدال طلا نزدیکتر شود.

همچنین در دور مقدماتی هاکی روی یخ زنان در گروه یک کانادا سه بر صفر فنلاند را برد، تا دومین برد پیاپی اش، در این رقابتها را به دست آورد. همچنین آمریکا ۹ بر صفر سوئیس را درهم کوبید . در گروه یک تیم های آمریکا و کانادا با ۶ امتیاز اول و دوم هستند.
در گروه دوم هم سوئد با یک گل از سد ژاپن گذشت و روسیه ۴ بر ۱ آلمان را پشت سر گذاشت. در گروه دوم روسیه با ۳ امتیاز صدرنشین است.

همچنین در اسکیت سرعت زنان مسافت ۳ هزار متر تیمهای کره جنوبی ، کانادا، چین و ایتالیا به مرحله پایانی راه یافتند.
اما در کرلینگ و دردور گروهی مردان دانمارک از سد چین گذشت.کانادا آلمان را برد. سوئد در مقابل سویس به پیروزی رسید. و بریتانیا از سد تیم کشور میزبان گذشت. در جدول مسابقات کرلینگ مردان انفرادی در پایان دور دوم، نیکلاس ادین از سوئد با دو برد پیشتاز است و توماس اولسرود نروژی و لیو روی از چین با یک برد دوم هستند.
در رقابتهای زنان در دور گروهی،کانادا موفق شد با نتیجه ۹ به ۲ چین را از پیش رو بردارد. روسیه ۷-۴ دانمارک را برد، سوئیس با نتیجه مشابه آمریکا را از پیش رو برداشت و سوئد هم ۶ به ۴ از سد بریتانیا گذشت.


اما مسئولان برگزاری بازیهای سوچی هنوز اعتقادی به استفاده از برف ذخیره شده برای پیستهای این رقابتها ندارند.
در حالی که تمرین رقابتهای دانهیل زنان به دلیل آماده نبودن پیست این مسابقه لغو شد، دیمیتری چِرنیشِنکوف رئیس کمیته برگزاری این مسابقات اعلام کرد برفهای ذخیره آماده استفاده در این مسابقات هستند، اما عنوان کرد هنوز نیازی به استفاده از این برفها نیست.
اما وجود یک قبرستان در پارک المپیک سوچی توجه حاضران را به خود جلب کرده است. توریستهای حاضر در سوچی اخیرا متوجه یک قبرستان در نزدیکی مشعل بازیهای سوچی شده اند که متعلق به یک فرقه ی جدا شده از مذهب اورتدکس در قرن هفدهم میلادی است. ۴ پلیس مسکو با حضور در ورودی این قبرستان از حضور و جستجوی توریستها در این محل جلوگیری می کنند.

کمیته بین المللی المپیک امروز محرومیت هند را لغو کرد
مقامات هند اعلام کردند که آی او سی به ورزشکاران آن کشور اجازه داد با پرچم کشور خود در سوچی رقابت کنند. سخنگوی کمیته بین‌المللی المپیک با تایید لغو این محرومیت، اعلام کرد هند هم اکنون می‌تواند با پرچم خود در مسابقات المپیک زمستانی سوچی شرکت کند.سه ورزشکار هندی به علت محرومیت آن کشور، زیر پرچم کمیته بین‌المللی المپیک در این مسابقات رقابت می‌کردند.به دلیل دستکاری در نتایج انتخابات کمیته ملی المپیک هند و فساد اداری پیشتر آی او سی ورزشکاران هندی را از حضور در سوچی با پرچم کشور خود محروم کرده بود
XS
SM
MD
LG