لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۳

بیستمین سالگرد بمبگذاری مرگبار در اوکلاهما


حدود هزار نفر در مراسم روز یکشنبه شرکت کردند
حدود هزار نفر در مراسم روز یکشنبه شرکت کردند

در بیستمین سالگرد بمبگذاری محل پیشین ساختمان آلفرد پی. مورا فدرال در شهر اوکلاهما صدها نفر در مراسم ادای احترام به قربانیان گردهم آمدند.

مراسم روز یکشنبه با ۱۶۸ ثانیه سکوت به یاد ۱۶۸ قربانیان این حمله که شامل ۱۹ کودک نیز بود آغاز شد. بیل کلینتون رئیس جمهوری پیشین آمریکا در این مراسم سخنرانی کرد.

او گفت: «مدت ۲۰ سال شما با تجدید گرامیداشت یاد عزیزانتان به ما الهام بخشیدید، و به ما یادآور شدید که ما باید معیار اوکلاهما را الگوی زندگی قرار دهیم، خدمت، افتخار، و مهر و محبت.»

با پیروی از این الگو، شما در برابر افراد دیوانه و مجنون که گمان می کنند تفاوت ها آنقدر مهم هستند که برای نابود کردن انسان های بیگناهی که هرگز نمی شناسند کافی است، شما تایید انسانیت مشترک ما را برگزیدید.»

یک شبه نظامی ضد دولتی، به نام تیموتی مک وی، به انتقامجویی از حمله دولت به مجموعه یک گروه مذهبی افراطی در ایالت تکزاس در سال۱۹۹۳، بمبگذاری اوکلاهما را انجام داد. وی پس از محکومیت به مرگ در ۲۰۰۱ اعدام شد.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا نیز با ارسال پیامی به همین مناسبت گفت گذشت زمان، هرگز درد را کاهش نمی دهد، ولی تلاش جنایتکارانی که در آن روز امید به ارعاب مردم آمریکا و شکستن روح و خرد کردن اتحاد ما داشتند، کاملا شکست خورد.

XS
SM
MD
LG