لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۵

تعویق رسیدگی به پرونده اتهامات یک تاجر ایرانی کانادایی اسلحه در ایالات متحده


در شرایطی که رسانه های بین المللی در ماه مه از بازداشت یک تبعه ایرانی کانادایی به اتهام خرید و نگهداری اسلحه و مهمات در منطقه مرزی کانادا و ایالات متحده خبر داده بودند، دادگاه فدرال ایالات متحده جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این مرد ایرانی تبار را برای انجام تحقیقات بیشتر به تعویق انداخته است.

مقامات دولت فدرال ایالات متحده اولیور کینگ، تبعه ایرانی- کانادایی ٣٥ ساله که از نام حمید ملک پور نیز استفاده می کند، را روز ١٩ مه در نزدیکی جنوب مرز کانادا با ایالات متحده بازداشت کردند.

آقای کینگ به نگهداری مقادیر زیادی از انواع سلاح، از جمله ٥٠ قبضه تفنگ تک تیرانداز، دو سلاح کمری و ٤٨٠ تفنگ کالیبر ٠̷٥٠، تعداد زیادی سلاح نیمه خودکار و انواع مهمات در انباری در واشنگتن در نزدیکی مرز ایالات متحده و کانادا متهم و بازداشت شده بود.

به گزارش روزنامه سیاتل تایمز، قاضی دادگاه فدرال آمریکا برگزاری دادگاه این مرد ایرانی کانادایی را تا ٢٠ سپتامبر به تعویق انداخته است تا بازپرسان پرونده بتوانند از گذشته اسرارآمیز این مرد در ایران، اروپا و کانادا پرده بردارند.

در حالی که اظهارات کذب به مقامات یک نهاد دولتی و تجارت اسلحه توسط فردی که اقامت قانونی در ایالات متحده ندارد، از جمله اتهامات مطرح شده در جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده این تبعه ایرانی کانادایی در سیاتل بودند، روزنامه سیاتل تایمز گزارش داده است بازپرسان پرونده با همکاری مقامات وزارت امور خارجه ایالات متحده، مقامات پلیس کانادا، آلمان و دانمارک درصدد هستند از جزئیات زندگی آقای کینگ که متولد ایران است، پرده بردارند.

دستیار دادستان ایالات متحده گفته است تحقیق پیرامون این پرونده پیچیده است و احتمال دارد برای رسیدگی به اتهامات این مرد ایرانی کانادایی چندین شاهد از کشورهای دیگر به دادگاه احضار شوند.

بنا به گزارش رسانه ها، این تبعه ایرانی کانادایی از طریق مرز زمینی وارد ایالات متحده شده و به دروغ به مقامات مرزی گفته بود برای سوار کردن همسرش از مرکز خرید بلینگهام از مرز عبور می کند.

این مرد ایرانی تبار همچنین در مورد علت صدور گذرنامه کانادایی جدیدی که در همان روز صادر شده بوده، به مقامات آمریکایی دروغ گفته بود. مقامات مرزی گذرنامه قدیمی آقای کینگ ( ملک پور) را در خوردوی وی پیدا کردند که تاریخ انقضای آن سال ٢٠١٣ میلادی بود، اما به دلایلی نامعلومی باطل شده بود.

براساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در گذرنامه قدیمی این مرد کانادایی ایرانی تبار، مهر صدور سه روادید سفر به ایران در طی سه سال گذشته صادر شده بوده است.

مقامات اداره مهاجرت و گمرگ ایالات متحده، پس از عبور این تبعه ایرانی کانادایی از مرز وی را تعقیب کردند و دریافتند وی پس از مراجعه به یک مغازه فروش سلاح، چهار قبضه تفنگ تک تیرانداز و ٤٨٠ خشاب اسلحه کالیبر ٠̷٥٠ خریداری کرده بود.

بنا به گفته مقامات ایالات متحده، وی پس از خرید سلاح به محلی مراجعه کرده که انبار نگهداری تفنگ تک تیرانداز، سلاح کمری و مهماتی به ارزش ٣٠ هزار دلار بوده است.

روزنامه سیاتل تایمز می نویسد امیر زرندی، صاحب مغازه فروش اسلحه در اورگان گفته است آقای کینگ ( ملک پور) سالیان متمادی ست که از وی سلاح خریداری می کند.

آقای زرندی گفته است آقای کینگ تولید کننده مهمات نیزهست و فرد سرشناسی در این حرفه قلمداد می شود و «فعالیت غیرقانونی انجام نمی دهد».

بنا به گزارش سیاتل تایمز، با وجودی که اولیور کینگ ( حمید ملک پور) مجوز تجارت اسلحه در کانادا را داشت، اما زمانی که دولت کانادا دریافت که وی از طریق شبکه اینترنت سلاح می فروشد، مجوز او را به طور موقت توقیف کرده بود.

این روزنامه آمریکایی به نقل از بازپرسان پرونده نوشته است اسناد موجود در اینترپل (پلیس بین الملل) از پیشینه جنایی این مرد ایرانی تبار در دانمارک، از جمله تخلفاتی در زمینه سلاح گرم حکایت می کند.

نشریه سیاتل تایمز گزارش داده است اسناد دادگاه و شهادت اولیور کینگ (حمید ملک پور) در دادگاه نشان می دهند که این مرد ایرانی تبار ادعا کرده است برای سازمان اطلاعات اسرائیل کار می کند.

مایکل مارتین، وکیل مدافع پیشین آقای کینگ گفته است این مرد ایرانی کانادایی در گذشته به دلایل متعددی با «اف بی آی»، «سیا»، وزارت دفاع و سازمان امنیت ملی ایالات متحده در تماس بوده است.

وکیل مدافع کنونی اولیور کینگ اذعان کرده دولت ایالات متحده در پی یافتن اطلاعاتی مبنی بر ارتباطات تروریستی در پیشینه فعالیت های این مرد ایرانی کانادایی ست.


XS
SM
MD
LG