لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۶

نگاهی به چاه جنجالی خلیج مکزیک


نگاهی به چاه جنجالی خلیج مکزیک
نگاهی به چاه جنجالی خلیج مکزیک

نشت نفت از چاهی متعلق به شرکت«بی پی» در اوایل سال ۲۰۱۰، بخش بزرگی از آب های خلیج مکزیک و سواحل آمریکایی آن را آلوده کرد. این بزرگترین حادثه محیط زیستی از این نوع در ایالات متحده بود، و با توجه به اعلام جرم دولت آمریکا علیه شرکت «بی پی» سال ۲۰۱۱ نیز چشم انداز روشنی برای این شرکت وجود ندارد.
-----------------------------------------------
سکوی نفتی استخراج نفت خام از یک چاه در عمق یکهزار و ششصد متری از سطح آب های خلیج مکزیک در ۳۱ فروردین ماه و در پی انفجاری مهیب به آتش سوز و نشت نفت به دریا منجر شد. در این حادثه ۱۱نفر مفقود الاثر و ۱۷ نفر کشته شدند.
نشت گسترده نفت وخیم ترین حادثه محیط زیستی در تاریخ آمریکا را بوجود آورد و به گفته «گرک اسمیت» در ماه اول حادثه ۲۳ میلیارد دلار از ارزش سهام شرکت بی پی در بورس لندن کاسته شد. زیرا« بسیاری از سرمایه گذاران مضطرب شده بودند. بی پی یکی از ۱۰۰ شرکت بزرگ جهان است و بخش بزرگی از سرمایه صندوق های بازنشستگی در بریتانیا از طریق بورس اوراق بهادار در این شرکت سرمایه گذاری شده است.»
تقریبا دو ماه پس از بروز این حادثه و تاکید دولت آمریکا بر مسئولیت پذیری آن شرکت، بی پی به دلیل افزایش سرسام آور هزینه های ، پاکسازی، هرگونه پرداخت به سهام دارانش را متوقف کرد.
پرزیدنت اوباما هم که بلافاصله بعد از بروز این واقعه به منطقه سفر کرده بود، در دومین بازدید خود از منطقه گفت «این خسارت بزرگی است که به سواحل و مردم این بخش از آمریکا و اقتصاد آن وارد شده و بی پی باید هزینه های مربوط به پاکسازی و جبران ضرر ساکنان منطقه را به طور کامل پرداخت کند.»
پس از چندین برنامه ناموفق ، سرانجام مهندسان بی پی موفق شدند در ۲۸ شهریورماه از نشت نفت جلوگیری کنند، اما تا آن زمان شرکت ضرری ۱۷ میلیارد دلاری را متحمل شده بود و آقای اسمیت نیز در مورد ضرورت ایجاد تغییرهای اساسی در بی پی گفت «مدیران بی پی باید به وضوح نشان دهند که حادثه ای به این وخامت در فرهنگ ایمنی آن شرکت تغییرهایی بنیادی به وجود آورده و همزمان آن را نسبت به آثار جانبی حوادثی از این دست، حساس تر کرده است.»
کمی پس از حادثه نشت نفت، مدیران شرکت بی پی تحت فشار شدید کاخ سفید مجبور شدند، علی الحساب تنخواه گردانی به مبلغ ۲۰میلیارد دلار را به پرداخت هزینه های پاکسازی و جبران زیان های ماهیگیران و خسارات صنعت گردشگری منطقه اختصاص دهند.
اما گرک اسمیت معتقد است« ساده لوحی است اگر تصور شود که ماجرا به پایان رسیده !» به عقیده وی «باید به بی پی نشان داد پیامد حادثه به مراتب بزرگتر از هزینه های مسدود کردن دهانه چاه نشستی و پاکسازی آب ها و سواحل است. این مخارج هنگفت بی تردید در آینده بر ارزش سهام شرکت تاثیر می گذارد.»
دولت آمریکا بر علیه بی پی و همکارانش به دلیل اهمال در انجام وظایف شان اقامه دعوی کرده، و آن شرکت هم که یک بار دیگر به سود دهی رسیده، با فروش تعدادی از دارایی های خود، صندوقی ۴۰ میلیارد دلاری برای تکمیل پاکسازی آب های و سواحل بخش شمالی خلیج مکزیک تاسیس کرده، پاکسازیی که به نظر آگاهان هزینه نهایی آن به بیش از یک صد میلیارد دلار سر خواهد زد.

XS
SM
MD
LG