لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۰

ذخایر آمریکا و کاهش بهای نفت


Towers and smokestacks are silhouetted at an oil refinery in Melbourne (2010 file photo)
Towers and smokestacks are silhouetted at an oil refinery in Melbourne (2010 file photo)

آمریکا و ۲۷ کشور دیگر تصمیم گرفته اند برای رویارویی با سیر فزاینده بهای نفت دربازارهای جهانی، با عرضه مقدار زیادی از ذخایر نفتی خود به بازار، روند رو به رشد بهای این کالای استراتژیک را مهار کنند.

روزنامه وال استریت جورنال روزجمعه از تصمیم آمریکا و ۲۷ کشور متحد آن به عرضه ۶۰ میلیون بشکه نفت از ذخایر استراتژیک خود با هدف کاهش بهای نفت خبر داده ومی نویسد با این تصمیم روز پنجشنبه برای نخستین بار در ۴ ماه گذشته بهای هربشکه بیش از ۴ دلار کاهش قیمت پیدا کرد. این اقدام قطع جریان نفت لیبی را جبران می کند. به نوشته وال استریت جورنال نه تنها از فشار برمصرف کننده درحد زیادی می کاهد بلکه برکشوری نظیر ایران که درآمد عمده اش فروش نفت خام است تاثیر منفی دارد زیرا تنها با قیمت های بالای نفت می تواند برنامه پرهزینه اتمی خودرا دنبال کند.

این روزنامه می افزاید جمهوری خواهان کنگره این اقدام باراک اباما را مورد انتقاد قرار داده و گفته اند به جای آن که دولت توجه خود را به بهره برداری از منابع نفتی در آمریکا معطوف کند ذخیره ها ی استراتژیک را به بازار می فرستد.

واشنگتن پست با اعلام این خبر در صفحه اول خود می نویسد آمریکا ظرف یک ماه ۳۰میلیون بشکه نفت ذخیره ای خود را به راهی بازار می کند و این اقدام قیمت نفت را به هربشکه ۹۱ دلارکاهش داده است. این روزنامه از اعزام مخفیانه فرستادگان اوباما به خاورمیانه با هدف هماهنگ کردن اقدام ها دراین زمینه خبر داده و می افزاید فرستادگان ویژه پرزیدنت اوباما به عربستان سعودی، کویت وامارات رفته و با سران این کشورها گفتگو کرده اند ضمن آن که رییس جمهوری آمریکا درتماس تلفنی با ملک عبداله پادشاه سعودی از وی خواسته تا در افزایش تولید، با رشد بی رویه قیمت نفت مقابله کند. ناظران اقتصادی پیش بینی می کنند که قیمت نفت در روزهای آینده تا سطح ده دلار در هر بشکه کاهش یابد و این روند نزولی قیمت نفت همچنان ادامه یابد. واکنش بازارهای سهام آسیا و اروپا به این تحول مثبت بوده و باید دید امروز با باز شدن وال استریت درآخرین روز هفته بازار سهام نیویورک به کاهش قیمت نفت چگونه پاسخ می دهد.

XS
SM
MD
LG