لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۲

نشت چهار میلیون لیتر نفت خط لوله شرکت کانادایی به رودخانه جنوب میشیگان


اخلال در خط لوله حامل نفت یک شرکت کانادایی که باعث نشت حدود چهار میلیون لیتر نفت به رودخانه ای در جنوب غرب میشیگان شده، نگرانی های زیست محیطی بسیاری در منطقه پدید آورده است.

این خط لوله متعلق به «انبریج»، شرکت کانادایی مستقر در کالگری است که روزانه حدود ٣٠ میلیون لیتر نفت خام را از گریفیت در ایالت ایندیانا به شهر سارنیا منتقل می کند.

نشت نفت در خط لوله این شرکت که از روز دوشنبه (٢۶ ژوییه) آغاز شد، ١٩ هزار و ۵٠٠ بشکه نفت را به آب رودخانه کالامازو واقع در جنوب غرب میشیگان وارد کرده است.

در شرایطی که در مدت زمان اندکی تعداد بسیاری از پرندگانی که در حوزه این رودخانه زندگی می کنند، جان خود را بر اثر آلودگی نفتی از دست داده اند، انتقادهای جدی متوجه شرکت «انبریج» شده است.

جنیفر گرانهولم، فرماندار میشیگان، ضمن انتقاد از ناکامی مقامات این شرکت در کنترل به هنگام نشت نفت، مراحل پاکسازی را «کاملاً نامناسب» خوانده و نسبت به نشت نفت به آب رودخانه میشیگان و وقوع یک تراژدی هشدار داده است.

بنا به گزارش رسانه ها، نشت نفت تاکنون تا فاصله ۵۵ کیلومتری رودخانه کالامازو رسیده است و تا رودخانه میشیگان ١٢۵ کیلومتر فاصله دارد.

شرکت کانادایی «انبیریج» نشت نفت را متوقف کرده و آب و هوای منطقه، آلودگی نفتی را برای وجود مواد شیمیایی سرطان زا آزمایش کرده است. چهار صد کارگر نیز برای پاکسازی آلودگی ناشی از نشت نفت به منطقه اعزام شده اند.

باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا، خواستار اقدام فوری برای اعزام نیروهای کمکی به منظور پاکسازی منطقه از آلودگی نفتی شده است.

با وجودی که «انبریج» از علت نشت نفت به این رودخانه ابراز بی اطلاعی کرده است، اما مقامات این شرکت وعده داده اند همه مناطق اطراف و کلیه موجودات زنده ای که در معرض آلودگی نفتی قرار گرفته اند را پاکسازی کنند.

کارشناسان محیط زیست نسبت به پاکسازی سریع منطقه از آلودگی نفتی هشدار داده و آن را برای حفظ موجودات زنده منطقه به ویژه انواع حلزون، پرنده، قورباغه که حاشیه این رودخانه زندگی و تغذیه می کنند، حیاتی خوانده اند.

XS
SM
MD
LG