لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۰

تحريم نفت ايران چه تاثيری بر قيمت جهانی نفت خواهد گذاشت؟


تحريم نفت ايران چه تاثيری بر قيمت جهانی نفت خواهد گذاشت؟
تحريم نفت ايران چه تاثيری بر قيمت جهانی نفت خواهد گذاشت؟

صندوق بين المللی پول اعلام کرد تحريم نفت ايران از سوی کشورهای غربی ممکن است به افزايش ٣۰ درصدی قيمت جهانی نفت بيانجامد. اين در حالی است که برخی گزارش ها نشان می دهد سرمايه گذاران نسبت به ثبات قيمت نفت، خوشبين هستند.

تحريم نفت ايران، آخرين مرحله از تلاش های غرب برای مقابله با برنامه اتمی جمهوری اسلامی است. رهبران اتحاديه اروپا تحريم های جديد عليه ايران را بيسابقه دانسته اند و توقف خريد نفت ايران را در راستای هدف قرار دادن منابع مالی برنامه اتمی ايران، توضيح دادند.

اما تحريم های جديد به نگرانی ها از افزايش قيمت نفت نيز افزوده است. ايران روزانه ۲ ميليون و ششصد هزار بشکه نفت صادر می کند. اين رقم حدودا معادل ٣ درصد عرضه جهانی نفت است.

طی هفته ای که گذشت صندوق بين المللی پول هشدار داد تحريم خريد نفت ايران از سوی اروپا و آمريکا ممکن است قيمت اين سوخت فسيلی را تا ٣۰ درصد افزايش دهد. اما مقام های واشنگتن می گويند برای جلوگيری از افزايش قيمت نفت، با ديگر صادرکنندگان سوخت وارد گفتگو شده اند.

ويکتوريا نولاند، سخنگوی وزرات امور خارجه آمريکا، می گويد: آمريکا با کشورهای مختلف همکاری می کند تا آنها نياز خود را به نفت خام ايران کاهش دهند و از کشورهای بيشتری نفت بخرند. ما تحريم نفت ايران را مرحله به مرحله انجام خواهيم داد تا اين امر تاثير ناگهانی بر قيمت نفت نداشته باشد. در همين حال ما با ديگر صادرکنندگان نفت همکاری می کنيم تا کمبود عرضه نفت ايران را جبران کنند.

در پی توقف خريد نفت ايران، رقابت برای جلب نظر ديگر عرضه کنندگان نفت افزايش خواهد يافت. در اين ميان عربستان سعودی تنها کشوری است که می تواند به سرعت خلا حاصل از توقف صادرات نفت ايران را جبران کند.

خبرگزاری بلومبرگ در گفتگو با بيش از ۱۲۰۰ سرمايه گذار و تحليلگر مسائل نفت گزارش داد حدود ۷۰ درصد از مصاحبه شوندگان معتقدند در صورت حمله به تاسيسات اتمی ايران، بازارهای جهانی تنها با افزايش کوتاه مدت قيمت نفت روبرو خواهند شد. ناظران اين امر را ناشی از خوشبينی سرمايه گذاران نسبت به منابع جايگزين نفت ايران می دانند.

اما در اين ميان کشورهای روسيه و چين هنوز با تحريم نفت ايران همراهی نکرده اند. مقام های پکن اعلام کرده اند تا ماه مارس، خريد نفت ايران را تا پنجاه درصد کاهش خواهند داد، ولی ناظران معتقدند اين اقدام تنها برای کاهش قيمت نفت صورت گرفته است.

در صورتی که توقف خريد نفت ايران تنها از سوی کشورهای غربی و متحدانشان به اجرا درآيد، چين و روسيه بزرگترين برندگان تحريم ها خواهند بود زيرا بدون حضور رقبای پيشينشان، در بازار نفت خام ايران يکه تاز خواهند بود.

XS
SM
MD
LG