لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۶

کاهش بهای نفت در بازارهای جهانی


کاهش بهای نفت در بازارهای جهانی
کاهش بهای نفت در بازارهای جهانی

بحران بازارهای مالی در روز های اخير و هراس از يک سقوط اقتصادی جهانی موجب کم شدن بهای نفت در بازارها شده است. کاهش بهای نفت خام، کشورهای توليد کننده را بر آن داشته که بودجه ملی خود را بررسی و بر اساس بهای جديد نفت تنظيم کنند.

نا آرامی های اخير خاورميانه و شمال آفريقا موجب بالا رفتن قيمت نفت خام در جهان شد. بحران اخير بازارهای مالی و هراس از يک رکود اقتصادی جهانی قيمت نفت را کاهش داد. پديده ای که اوپک آن را ابر تاريکی خوانده است که بر بازارهای نفتی جهان سايه می افکند.

اوپک که ۴۰ درصد نفت جهان را توليد می کند روز سه شنبه پيش بينی کرد نگرانی از يک بحران اقتصادی مصرف نفت در جهان را کاهش خواهد داد. مساله ای که کشورهای توليد کننده نفت را بر آن می دارد که بودجه ملی خود را دگرباره تنظيم کنند.

عربستان سعودی همواره توانسته است بودجه خود را حتی به هنگام پايين رفتن قيمت نفت و در نتيجه کاهش درآمد ملی تنظيم کند. اما برای برخی ديگر از کشورهای توليد کننده نفت خام، پايين رفتن قيمت نفت مشکلی اساسی خواهد بود، از جمله ايران که با جمعيت زياد و برنامه های اجتماعی پرهزينه نيازمند درآمد بالای حاصل از فروش نفت است.

عربستان سعودی با وجود اين که ذخيره مالی عظيمی دارد ولی دست و دلبازی رياض در پرداخت پول به مردم به منظور جلوگيری از سرايت نا آرامی هايی که منطقه را فراگرفته نياز آن کشور به درآمد نفت را افزون می سازد.

موسسه تحقيقاتی مرتبط با مريل لينچ* برآورد کرده است که عربستان سعودی برای توازن بودجه ملی خود بايد نفت را بشکه ای ٩۵ دلار بفروشد. اين در حالی است که نگرانی از رکود اقتصادی موجب شد قيمت يک بشکه نفت روز سه شنبه به زير ۱۰۰ دلار برسد.

در سال ۲۰۰۸ با تنزل قيمت نفت، عربستان سعودی اعلام کرد قيمت ۷۰ تا ۸۰ دلار برای يک بشکه نفت می تواند درآمد کافی برای کشورهای توليد کننده ايجاد کند و در عين حال مصرف کنندگان نيز قادر به خريد آن خواهند بود. به اين ترتيب به تقاضا هم لطمه نمی خورد. اما وزير نفت عربستان سعودی در خرداد ماه امسال اين بهای نفت را قديمی و متعلق به گذشته خواند.

کشورهايی چون قطر و امارات متحده عربی با جمعيتی کم و ثروت زياد می توانند بودجه خود را با قيمت نسبتا نازل نفت تنظيم کنند. اين کشورها همچنين به دليل سرمايه گذاری های خارجی در داخل و درآمد از سرمايه گذاری خود در خارج از کشور، از کاهش بهای نفت خام لطمه نخواهند ديد. موهبتی که بسياری از کشورهای ديگر توليد کننده نفت از آن برخوردار نيستند.

* Bank of America Merrill lynch global research

XS
SM
MD
LG