لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۰

انتشار گزارش عفو بین الملل پیرامون نشت نفت در نیجر


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

عفو بین الملل روز پنجشنبه گزارشی را مبنی بر عدم صحت اغلب ادعاهای کمپانی های بزرگ نفتی، و به طور خاص کمپانی شل، منتشر کرده است. این گزارش حاکی از آن است که ادعای اکثر کمپانی های معظم نفتی آن است که کم شدن میزان نفتی که آنها تصفیه می کنند، ناشی از سرقت نفت است و نه نشت آن. گزارش عفو بین الملل اما، این ادعا را تکذیب می کند.

عفو بین الملل می گوید مدارکی مستدل مبنی بر آن در اختیار دارد که کمپانی نفتی معظم شل میزان نشت نفت دلتای نیجر را پنهان نگاه داشته است. مدیریت کمپانی شل همچنان پافشاری می کند که سبب نشت نفت، سرقت آن است، نه سوء مدیریت.

برخی مزرعه داران و ماهیگیران منطقه دلتای نیجر خواهان دریافت غرامت از کمپانی شل هستند. سبب رد اتهام سوء مدیریت از سوی کمپانی شل آن است که کمپانی های نفتی می توانند مدعی سرقت نفت شوند و غرامت نپردازند، در حالی که اگر ثابت شود که سهل انگاری شان سبب نشت نفت شده، باید جریمه و میزان خساراتی را که در اثر سهل انگاری یا اشتباهشان به دارایی شهروندان وارد شده، بپردازند.

آدری گاگران، مدیر امور جهانی عفو بین الملل، می گوید اغلب کمپانی های نفتی با تکیه به روش هایی از این دست، از پرداخت غرامت یا جریمه شانه خالی می کنند.

در این حال، در گزارش عفو بین الملل خاطرنشان شده که سرقت نفت در منطقه دلتای نیجر بسیار اتفاق می افتد، اما نه در حدی که کمپانی شل ادعا می کند.

کمپانی شل مدعی شده که روزانه بیش از یکصد هزار بشکه نفت این کمپانی به شرکت می رود و این زیانی عمده ای را به دولت نیجر وارد می کند.

مشکل دیگر که عمده تر از مسائل مالی مربوط به خسارات و زیان های وارده به منطقه، بومیان و دولت دلتای نیجر است، کمبود غذا و امکانات اولیه زندگی برای جمعیت ۳۰ میلیون نفری دلتای نیجر است که بخشی بزرگ از آن در نشت و سرقت نفت ریشه دارد.

گزارش تازه عفو بین الملل حاکی از آن است که کمپانی نفتی شل تنها کمپانی نیست که منطقه دلتای نیجر را آلوده می کند و چند کمپانی بزرگ دیگر نیز سبب آلودگی این منطقه می شوند اما مدارک و مستندات مستدلی برای اثبات سهل انگاری یا سوء مدیریت آنها از سوی عفو بین الملل ارائه نشده است.

بیشترین زیانی که نشت نفت به مردم دلتای نیجر وارد می کند، آلودگی محیط و فراورده های غذایی آنهاست که بیش از هر گروه دیگری، کشاورزان و ماهیگیران را متضرر می کند.

کمپانی های دیگری که در دلتای نیجر مشغول فعالیتند، طی سال اخیر ۴۷۴ مورد نشت نفت را گزارش کرده اند. شل ۲۰۷ مورد را گزارش داده است.

XS
SM
MD
LG