لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۸

باراک اوباما برای چهارمین بار به حاشیه خلیج مکزیک سفر می کند


باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، روز دوشنبه بار دیگر برای بازدید از سه ایالت آسیب دیده از فاجعه نشت نفت، به منطقه خلیج مکزیک سفر می کند.

روز دوشنبه، آقای اوباما پس از شنیدن آخرین توضیحات از دریاسالار تاد الن، رئیس گروه آمریکایی مقابله با فاجعه، میزبان میزگردی با حضور ساکنان محلی در می سی سی پی خواهد بود. او سپس برای نظارت بر روند عملیات پاکسازی به آلاباما می رود و شب را در فلوریدا سپری خواهد کرد.

سفر دو روزه آقای اوباما به می سی سی پی، آلاباما و فلوریدا اولین سفر او به این ایالت های حاشیه خلیج مکزیک به دنبال نشت نفت است. سه دیدار قبلی او به منطقه آسیب دیده، بر لوئیزیانا که به شدت آسیب دیده است، متمرکز بود.

رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه پس از بازگشت به واشنگتن قرار است درباره فاجعه زیست محیطی نشت نفت و طرح خود برای مقابله با آن صحبت کند.

او همچنین روز چهارشنبه با مدیران بریتیش پترولیوم ملاقات می کند و آنان را برای تشکیل حسابی جهت پرداخت ادعاهای خسارت از سوی مردم و شرکت های آسیب دیده، ترغیب می کند.

مقامات دولت آمریکا روز دوشنبه گفتند بریتیش پترولیوم طرحی را به کاخ سفید ارائه داده است که می گوید تا آخر ماه ژوئن، روزانه ۵۰ هزار بشکه نفت را جمع آوری می کند. این تاریخ دو هفته پیش از زمانی است که بریتیش پترولیوم پیشتر تعیین کرده بود.

این شرکت عظیم نفتی می گوید، تا کنون بیش از ۱/۶ میلیارد دلار در این بحران خسارت دیده است.

باراک اوباما به دلیل نوع مقابله با این بحران مورد انتقاد قرار گرفته است.

نشت نفت با انفجار یک سکوی نفتی در تاریخ ۲۰ آوریل آغاز شد که طی آن ۱۱ کارگر کشته شدند و یک چاه زیر آب آسیب دید که بر اثر آن هزاران بشکه نفت هر روز وارد خلیج مکزیک می شود.

روزنامه واشنگتن پست روز دوشنبه نوشت ایالات متحده پذیرش کمک های بین المللی برای مقابله به این بحران را آغاز کرده است.

XS
SM
MD
LG