لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۴

شکست تازه ترین تلاش های بریتیش پترولیوم برای مهار نفت در خلیج مکزیک


شرکت نفتی «بریتیش پترولیوم» از شکست تازه ترین تلاش هایش برای مهار فوران نفت به خلیج مکزیک خبر داد.

یکی از مدیران ارشد بریتیش پترولیوم شامگاه شنبه گفت تلاش های این شرکت برای مهار جریان نفت از طریق پوشاندن حفره خروجی با گل و لای سنگین، شکست خورده است.

او گفت تاکتیک بعدی بریتیش پترولیوم تلاش برای نصب سرپوش روی لوله حفاری در نزدیکی کف دریا است. وی همچنین ابراز امیدواری کرد که این اقدام بخش عمده فوران نفت را مهار کند اما در عین حال هشدار داد که این کار چهار روز طول می کشد.

روزانه ۱۲۰۰۰ تا ۱۹۰۰۰ بشکه نفت از چاه نفت واقع در خلیج مکزیک که پنج هفته پیش دچار سانحه شد خارج می شود. این بزرگترین فاجعه نشت نفت در تاریخ آمریکا به شمار می رود.

به دنبال اعلام خبر ناکامی بریتیش پترولیم در مهار نفت، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، با صدور بیانیه ای گفت دولت آمریکا با استفاده از تمامی امکانات در مهار نفت کوشش خواهد کرد.

آقای اوباما روز جمعه به سواحل پوشیده از نفت لوییزیانا رفت. او در آنجا ضمن آن که بریتیش پترولیوم را مسئول این ضایعه دانست، مسئولیت کامل توقف نشت نفت را برعهده گرفت.

آقای اوباما وعده داد نیروی انسانی برای مقابله با نشست نفت را سه برابر کند. او همچنین وعده داد ساکنان خلیج مکزیک را در این میان تنها نگذارد.

بریتیش پترولیوم به حفر دو چاه کمکی ادامه می دهد که گفته می شود بهترین راه حل برای مشکل است. اما این عملیات دست کم به دو ماه زمان نیاز دارد.

شرکت بریتیش پترولیوم می گوید تاکنون برای مهار نفت و پاکسازی خلیج مکزیک ۹۴۰ میلیون دلار هزینه کرده است.

این بحران در تاریخ ۲۰ آوریل و با انفجار یک دکل نفت در خلیج مکزیک آغاز شد که طی آن ۱۱ کارگر کشته شدند و چاه نفت زیر دریا ترکید.

دولت آمریکا تخمین می زند که ۷۰ تا ۱۵۰ میلیون لیتر نفت از زمان انفجار تاکنون فوران کرده است.

این رویداد حیات آبی محیط و سواحل خلیج مکزیک را به شدت به خطر انداخته است.

XS
SM
MD
LG