لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۸

بحران کاهش قیمت نفت ادامه دارد، نفت تگزاس ۵۱ دلار


قیمت نفت خام وست تکزاس آمریکا و برنت در معاملات آتی روز دوشنبه به پایین ترین سطح خود در پنج سال و نیم اخیر رسید. به گزارش رویترز، نگرانی ها در مورد مازاد عرضه نفت و تقاضای ضعیف جهانی، باعث کاهش قیمت نفت شده است.

تصمیم اوپک در ماه نوامبر برای حفظ سطح تولید خود، کاهش قیمت نفت را سرعت بخشیده است. در همین حال، در کنار تولید بالای نفت روسیه که رکورد جدیدی زده است، سطح صادرات نفت عراق که در بالاترین میزان خود از سال ۱۹۸۰ است به نگرانی ها در مورد عرضه بیش از حد نفت دامن زده است.

نفت برنت و وست تگزاس آمریکا، دو نفت معیار، اکنون به نسبت اواسط سال ۲۰۱۴ بیش از نیمی از قیمت خود را از دست داده اند. قیمت نفت خام آمریکا روز دوشنبه به هر بشکه ۵۱ دلار و ۴۰ سنت رسید که پایین ترین قیمت از مه ۲۰۰۹ است. نفت برنت نیز برای تحویل در ماه فوریه نیز به ۵۵ دلار و ۳۶ سنت رسید که پایین ترین قیمت از مه ۲۰۰۹ رسید.

روند کاهش قیمت ها در روز جمعه نگرانی در مورد وضعیت اقتصاد جهانی و تقویت تقاضا برای نفت را افزایش داد. به گفته یوسوکه ستا، یک مدیر فروش کالا در ژاپن، با توجه به وضعیت اقتصادی چین، ژاپن و اروپا، بعید است که قیمت نفت خام در سال جاری میلادی قابل توجه باشد.

XS
SM
MD
LG