لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۱

قیمت نفت خام به کمتر از ۸۰ دلار در هر بشکه رسید


قیمت نفت خام روز پنجشنبه در بازار جهانی برای اولین بار در چهار سال گذشته به کمتر از ۸۰ دلار در هر بشکه رسید.

به گزارش رویترز نشانه های بیشتر از کاهش سرعت رشد اقتصادی چین، از دلایل این کاهش بوده است. انتشار این گزارش ها باعث افت شاخص های بازار سهام در آسیا در روز جمعه شد.

قیمت نفت خام برنت که از ماه ژوئن (تابستان) بیش از ۳۰ درصد کاهش یافته، روز سه شنبه ۲.۴۶ دلار (۳.۱ درصد) کاهش یافت و به ۷۷.۹۲ دلار در هر بشکه رسید. قیمت نفت خام آمریکا برای تحویل در آینده نیز با ۲.۹۷ دلار کاهش (۳.۸۵ درصد) به ۷۴.۲۱ دلار رسید.

داده های رسیده از پکن نشان می دهد که تولید کارخانه ها کمتر از حد انتظار است و رشد سرمایه گذاری نیز در پایین ترین سطح ۱۳ سال گذشته قرار دارد. این نشانه ها تقویت کننده این نظریه است که دومین اقتصاد بزرگ جهان، امسال شاهد ضعیف ترین رشد اقتصادی خود طی حدود ۲۴ سال گذشته است.

تحلیگران می گویند کاهش قیمت انرژی هر چند برای مصرف کنندگان امری مثبت تلقی می شود، اما نگرانی هایی را در مورد سود شرکت های بزرگ نفتی و هزینه های سرمایه ای آنها بر انگیخته است.

در همین حال روزنامه شیکاگو تریبیون، روز پنجشنبه نوشت علاوه بر کاهش اقتصاد جهانی، و افزایش تولید نفت از منابع غیر متعارف آمریکا که با بهره گیری از فناوری نوین امکان پذیر شده است، بزرگترین نیرویی که قیمت نفت را کاهش داده عربستان سعودی است.

به نوشته نویسنده این روزنامه، عربستان سعودی با تولید ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نفت در روز، به روشنی اعلام می کند که می تواند همچنان قیمت های پایین تر نفت را تحمل کند.

آژانس بین المللی انرژی (IEA) اخیرا برآورد خود از نیاز روزانه جهان به نفت را ۲۵۰ هزار بشکه در روز کاهش داد. این کاهش تقاضا به این معنی است که اگر کشورهای تولید کننده نفت می خواهند سهم خود را در بازار حفظ کنند، باید به مشتریان خود مشوق هایی عرضه کنند تا آنها را از دست ندهند، و به همین دلیل است که عربستان و برخی دیگر از تولید کنندگان نفت، این کالا را با تخفیف در اختیار برخی مشتریان قرار می دهند.

شیاگو تریبیون می نویسد یکی دیگر از دلایلی که به نظر می رسد عربستان سعودی به خاطر آن تولید نفت خود را بالا نگه داشته، تحت تاثیر قرار دادن تولید نفت در ایالات متحده است. عربستان قصد دارد با پایین نگه داشتن قیمت جهانی نفت، سرمایه گذاری در آمریکا برای تولید نفت شیل را از جذابیت بیاندازد.

عربستان سعودی همچنین با پایین نگه داشتن قیمت نفت، به اقتصاد ایران و روسیه ضربه می زند. تهران و مسکو هر دو از دولت بشار اسد حمایت می کنند در حالی که ریاض خواهان سرنگونی آن است.

XS
SM
MD
LG