لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۳

شاخص‌های بورس و قیمت نفت افزایش یافت


عکس تزئینی
عکس تزئینی

به دنبال افزایش نسبی قیمت های فروش نفت در چهار روز گذشته، ارزش شاخص های عمده بورس در آسیا و اروپا در روز پنجشنبه سوم دی ماه افزایش یافت شد. بازار بورس آمریکا نیز در این روز کار خود را با افزایش قیمت های سهام آغاز کرد.

کاهش دور از انتظار موجودی نفت خام در مخازن آمریکا، چهار روز متوالی است که قیمت های فروش نفت را افزایش داده است.

در بازار نیویورک، قیمت نفت تگزاس غربی ۳۲ سنت بالا رفت و هر بشکه به مبلغ ۳۷ دلار و ۸۲ سنت معامله شد؛ برخی از تحلیلگران دلیل این افزایش را لغو صادرات نفتی آمریکا پس از ۴۰ سال عنوان کرده اند.

بالا رفتن قیمت نفت کمک کرد تا در هفته پیش از کریسمس، شاخص های عمده بازار سهام و بورس کالا در جهان، از جمله در ایالات متحده، افزایش یابد.

در هفته جاری همچنین از قیمت برابری دلار آمریکا در برابر یورو یک درصد کاسته شد، و در آخرین روزهای سال ۲۰۱۵، در بازارهای ارزی جهان، به یکسال قدرت و درخشش دلار در برابر یورو پایان داد.

آلیستر مک کیگ تحلیل گر اقتصادی شرکت سرمایه گذاری آی.جی، با بیان این که بازارهای بورس سهام و کالا هفته پر رونقی داشتند، گفت "بطور کلی نیمه اول ماه دسامبر در مقایسه با سایر ماه های امسال، بسیار ناامید کننده بود. اما بدون تردید در آخرین هفته پیش از کریسمس بازارهای بورس سهام و کالا بسیار پر رونق بودند."

او گفت "در سال پیش در چنین وقتی، فکر می‌کردیم بازارهای بورس آمریکا در سال ۲۰۱۵ بسیار پررونق باشند، اما پیش بینی ما درست در نیامد؛ که بخش عمده ای از دلیل آن به دلیل بحران مالی و اقتصادی در یونان و کاهش رشد اقتصادی چین، و آهستگی رشد اقتصادی در اروپا بود."

با وجود افزایش قیمت نفت در هفته جاری، هنوز قیمت نفت در پایین ترین سطح خود در ۱۰ سال گذشته است.

با آن که مصرف کنندگان آمریکایی از پایین بودن قیمت نفت خوشحال هستند، اما فرد برگ استن از موسسه "پیترسون برای اقتصادی جهانی" می‌گوید، کاهش قیمت نفت برای کشورهای صادر کننده مانند ایران، عربستان سعودی و به ویژه برای ونزوئلا، روسیه و کشورهایی که هزینه تولید نفت آنها بالاست، از جمله تولیدکنندگان نفت غیرمتعارف، موقعیتی باخت-باخت ایجاد کرده است."

بسیاری از تحلیل گران می‌گویند عرضه بیش از تقاضا، بازارهای نفتی جهان را اشباع کرده و اشاره به کاهش بیشتر قیمت نفت در سال آینده می‌کنند.

در همین رابطه بانک جهانی و صندوق بین المللی پول اخیرا پیش بینی کرده اند که در آینده ای نزدیک، بر قیمت نفت افزوده نخواهد شد، و ممکن است که قیمت نفت در سال آینده به بشکه ای ۲۰ دلار کاهش یابد.

XS
SM
MD
LG