لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۷

قیمت نفت به پائین‌ترین سطح در ۳ ماه گذشته رسید


عکس تزئینی
عکس تزئینی

تداوم عرضه بیش از تقاضا امید به افزایش قیمت نفت را در کوتاه مدت از میان برده و باعت شده تا قیمت نفت همچنان به سیر نزولی خود ادامه دهد.

روز جمعه ۲۹ آبان ماه، قیمت نفت برنت دریای شمال در بازار نفت لندن تقریبأ به پائین ترین سطح خود در سه ماه گذشته، یعنی هر بشکه به قیمت ۴۴ دلار و ۲۱ سنت داد و ستد شد.

در بازار نفت نیویورک ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی، قیمت نفت با ۵۱ سنت کاهش، هر بشکه ۴۰ دلار و ۳ سنت خرید و فروش شد.

خبرگزاری رویترز می‌گوید که داده های رسیده از بازارهای نفتی نشان می دهند که دلالان نفتی خود را برای سقوط بیشتر بهای نفت در بهار آینده آماده می کنند.

کارشناسان نفتی دلیل کاهش مجدد قیمت نفت را افزایش صادرات نفتی ایران در پساتحریم و زمستانی گرم می‌دانند که باعث کاهش تقاضا خواهد شد.

علیرغم کاهش قیمت نفت، وزیر نفت ایران می‌گوید کشورش مصمم است سطح تولید خود را افزایش و آن را به پیش از اعمال تحریم های غرب برساند.

بیژن نامدار زنگنه در یک مصاحبه تلویزنی در آستانه اجلاس سران کشورهای صادرکننده گاز در تهران، گفت ایران با ارائه قراردادهای نفتی به شرکت‌های نفتی معتبر خارجی، قادر خواهد بود با استفاده از سرمایه و فناوری جدید آنها، تولید نفت را به میزان قابل ملاحظه ای افزایش دهد.

قیمت نفت دریای شمال تنها در ماه جاری ۱۰ درصد قیمت خود را از دست داده که برخی از تحلیل گران افزایش قیمت برابری دلار، که اکنون در بالاترین سطح خود در هفت ماه گذشته رسیده، و پیشرفت فناوری تولید نفت غیرمتعارف را عوامل دیگری برای سقوط قیمت نفت عنوان کرده اند.

در حال حاضر عرضه روزانه نفت ۷۰۰ هزار تا ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه بیش از میزان تقاضاست، که به گفته کارشناسان این روند تا سال آینده میلادی نیز ادامه خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG