لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۴

تداوم تنش‌ و ناامنی در دریای سرخ موجب «افزایش اندک» قیمت نفت شد


ادامه تنش و ناامنی در دریای سرخ به دلیل حملات شبه‌نظامیان حوثی‌‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی در یمن، قیمت نفت را در روز چهارشنبه اندکی افزایش داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، افزایش غافلگیرکننده ذخایر نفت ‌خام آمریکا و افزایش بیش از حد انتظار ذخایر سوخت باعث شد که افزایش قیمت نفت در بازار اندک باشد.

بهای معاملات آتی نفت برنت با ۴۷ سنت افزایش به ۷۹ دلار و ۷۰ سنت در هر بشکه، و نفت خام وست تگزاس اینترمدیت با ۲۸ سنت افزایش به ۷۴ دلار و ۲۲ سنت در هر بشکه رسید.

به دنبال تصمیم شرکت‌های حمل‌ونقل دریایی بزرگ برای پرهیز از عبور از دریای‌ سرخ، قیمت این دو شاخص نفت را در بازارهای جهانی ابتدا بیش از یک دلار افزایش داد.

اما انتشار گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا و همچنین احتمال برقراری آتش‌بس جدید پس از اولین سفر رهبر حماس به مصر، باعث کاهش قیمت هر دو شاخص شد.

در شرایطی که آمریکا یک ائتلاف دریایی برای حفاظت از تجارت در منطقه راه‌اندازی کرده است، حوثی‌ها تهدید کرده‌اند همچنان به حملات خود به کشتی‌ها ادامه می‌دهند.

آمریکا به همراه ۹ کشور دیگر که بیشترشان عضو ناتو هستند، در یک طرح امنیتی به رهبری واشنگتن در دریای سرخ گشت‌‌زنی می‌کند تا به حملات آتی حوثی‌ها به کشتی‌ها پاسخ دهد یا مانع انجام‌شان شوند.

XS
SM
MD
LG