لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۵

پایین ترین قیمت نفت در ۵ سال گذشته، هر بشکه ۵۷ دلار


در حالیکه دولت ایران بودجه سال آینده کشور را با نفت بشکه‌ای ۷۲ دلار بسته است، خبرها حکایت از افت قیمت نفت به زیر بشکه‌ای ۶۰ دلار دارند.

قیمت نفت در اواخر هفته‌ گذشته باز هم با کاهش روبرو بود به طوری که هر بشکه نفت خام آمریکا ۵۷ دلار و ۸۱ سنت معامله شد. کاهش دوباره قیمت نفت طی روزهای گذشته پس از اعلام افزایش ذخایر نفتی آمریکا و همچنین تاکید عربستان بر کاهش نیافتن تولید نفت رخ داد.

علی النعیمی، وزیر نفت عربستان که در کنفرانس جهانی تغییرات آب و هوایی به سر می‌برد در گفت و گو با خبرنگاران هرگونه کاهش تولید نفت از سوی عربستان به منظور افزایش قیمت را رد کرد و گفت که این کشور دست به تغییر در میزان تولید خود نخواهد زد.

مقام‌های ایران، از جمله حسن روحانی رئیس جمهوری و اسحاق جهانگیری، معاون او، کاهش قیمت نفت را حاصل توطئه‌ای بین‌المللی می‌دانند اما گفته‌اند که با وجود کاهش شدید قیمت نفت، کشور را بدون کسری بودجه اداره می‌کنند. این در حالیست که قیمت نفت همین حالا ۱۵ دلار پایین‌تر از قیمتی است که مقامات دولت در بودجه سال آینده در نظر گرفته‌اند.

دولت ایران اعلام کرده است که بودجه سال آینده کشور با کمترین وابستگی به درآمدهای نفتی تنظیم شده است. برخی کارشناسان اما درآمد فروش نفت را به طور غیرمستقیم بر درآمدهای دیگر دولت، نظیر عوارض گمرکی ناشی از واردات کالاهایی که پول نفت وارد می‌شوند، کاملا تاثیر گذار می‌دانند.

تولید نفت در ایالات متحده، به یاری بهره‌مندی از فناوری جدید شیل به بالاترین حد خود در سی سال گذشته رسیده است و برخی از کارشناسان یکی از دلایل کاهش قیمت نفت را تلاش عربستان سعودی برای پایین آوردن قیمت نفت و مقابله با این شیوه تولید نفت در آمریکا دانسته‌اند. تداوم رکود اقتصادی و پایین ماندن سطح تقاضای جهانی نفت نیز از دیگر دلایل کاهش قیمت نفت برآورد شده است.

XS
SM
MD
LG