لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۶

پس از افزایش یک روزه، قیمت نفت بار دیگر کاهش یافت


عکس آرشیوی از بازار بورس نیویورک
عکس آرشیوی از بازار بورس نیویورک

دو روز پس از افزایش اندک بهای فروش نفت خام، روز دوشنبه و به دنبال اعلام افزایش تولید نفت خام عراق به بازار اشباع شده جهانی، قیمت‌های فروش نفت با افت ۳ درصدی روبرو شد.

خبرگزاری رویترز در توضیح دلیل افزایش قیمت نفت در روز جمعه، که بیشترین افزایش یک روزه قیمت در تاریخ بازار نفت بود، گفت که سرمایه گذارانی که به دلیل ناامیدی از بالا رفتن قیمت نفت، اقدام به فروش سهام نفتی خود در حجم وسیع کرده بودند، با پیش بینی روند صعودی قیمت‌ها، اقدام به خرید دوباره سهام نفت کردند.

با این حال، با اعلام افزایش تولید نفت در عراق، بازار جهانی نفت که میزان عرضه در آن بیش از تقاضاست، واکنش نشان داد و قیمت‌ها بار دیگر کاهش یافت.

وزارت نفت عراق روز دوشنبه به خبرگزاری رویترز گفت که میزان تولید نفت آن کشور در ماه دسامبر، به بالاترین سطح رسید؛ خبری که به رغم افزیش امیدها به ثبات بازار و افزایش اندک قیمت‌های نفت در اواخر هفته، بار دیگر بازار را تحت تاثیر قرار داد.

نوسان قیمت‌ها و بازار رو به افول نفت و در نتیجه فروش سهام‌های نقتی، روز دوشنبه کاهش ارزش دلار را نیز همراه داشت و موحب شد که سرمایه‌گزاران سراغ حوزه‌های مطمئن‌تر و خرید و فروش ارزهای دیگر، از جمله یورو و ین ژاپن، بروند.

به گزارش رویترز ارزش دلار آمریکا در برابر ین ژاپن در روز دوشنبه ۳ دهم درصد کاهش داشت و نرخ برابری آن با یورو در روز دوشنبه بدون تغییر باقی ماند. دلار روز جمعه حدود ۸ دهم درصد از ارزش خود در برابر یورو را از دست داده بود.

XS
SM
MD
LG