لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۳

دیدگاه| ایران مختل کننده بالقوه بازار نفت است


یادداشتی در روزنامه فاینشنال تایمز از نیک باتلر، استاد مدعو و مدیر «انستیتو سیاسی کینگز» در «کالج کینگز» لندن

سه روند واگرا بازار نفت را طی چند سال آینده شکل خواهد داد:

ادامه آشوب در ونزوئلا همراه با کاهش تولید نفت، موفقیت صنعت نفت -سنگ در ایالت های تگزاس و داکوتای شمالی در آمریکا همراه با افزایش سریع تولید، و احتمال وقوع یک انقلاب در ایران علیه جمهوری اسلامی و ملاها.

تا این اواخر، امکان چنین قیامی زیر پرسش بود. رژیم به شدت ریشه کرده و به نظر می رسد قادر است در برابر هر گونه تحریم آمریکا دوام بیاورد. صادرات نفت ممکن است سقوط کند و قیمت آن به خاطر تخفیف تجارت غیرقانونی نفت پایین تر بیاید، اما انقلاب اسلامی سرنگون نمی شود.

چهل سال پیش، انقلاب ایران باعث شد قیمت نفت از ۵۶ دلار در ژوییه ۱۹۷۸ به بیش از ۱۰۰ دلار در دسامبر ۱۹۷۹ افزایش یابد. اما آن صعود کمتر از دو سال دوام نیاورد و با بازگشت تولید به بازار قیمت ها سیر نزولی پیدا کرد.

در بهای کنونی نفت، چشم انداز بی ثباتی در ایران احتمالا کم اهمیت دیده شده است. اگر اوضاع در ایران وخیم تر شود، بی تردید گمانه زنی ها قیمت نفت را بالاتر خواهد برد، اما سرمایه گذاران همچنین باید نگاهی بلندمدت داشته باشند.

تغییر رژیم در تهران می تواند در را بر روی سرمایه گذاری های تازه گشوده و طی زمان به افزایش چشمگیر حجم صادرات منجر شود. تلاطم و گمانه زنی هیچ وقت در بلند مدت یک مسیر را طی نمی کنند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG