لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۹

حذف برخی محدودیت های صدور نفت خام آمریکا


اجازه صدور نفت خام فقط به شرطی صادر خواهد شد که آمریکا مواجه با کمبود نفت خام و مشکلی در تامین مصرف داخلی نباشد.

دولت آمریکا برای نخستین بار طی سال های اخیر صدور نفت خام را به میزان محدود به اروپا میسر کرده است و با این اقدام، پرسش های تازه ای پیرامون آن مطرح شده که شرکت های گوناگون چگونه با محدوده صادرات بحث انگیزی مواجه می شوند که چند دهه است صادرات نفت را از آمریکا به اروپا ممنوع کرده است.

برمبنای گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت بازرگانی آمریکا دو مجوز برای صدور نفت خام به بریتانیا صادر کرده و دو مجوز از این دست را نیز برای صدور نفت به ایتالیا.

در این حال، تقاضای دیگری برای صدور مجوز صادرات نفت خام به آلمان نیز در ماه ژانویه به دولت آمریکا فرستاده شده که منتظر پاسخ دولت آمریکاست.

گزارش های جدید حاکی از آن است که دست کم از سال ۲۰۰۰ تاکنون این نخستین موارد صدور مجوز نفت خام از آمریکا به بریتانیاست و از سال ۲۰۰۸ تاکنون نخستین موارد صدور نفت خام به کشورهای اروپایی دیگر است. گزارش های تازه حاکی از آن است که از ژانویه سال ۲۰۱۳ تاکنون، نزدیک ۹۰ درصد مواردی که مجوز فروش نفت خام از آمریکا بوده یا صدور آن را شامل می شده، نفتی را در برگرفته که راهی کانادا شده است.

در موارد خاص و نادر، مقررات صدور نفت خام اجازه آن را صادر می کند که دولت آمریکا در ازای نفت آمریکا نفت خام یا محصولات تصفیه شده نفتی با ارزش بالاتر را مبادله کند، و این موارد، طی مدت اخیر به تدریج بیشتر شده اند.

به هر روی، با توجه به بالا بودن میزان تولید نفت آمریکا که هم اکنون به بالاترین حد خود در ۲۵ سال اخیر رسیده، بسیاری از تولیدکنندگان نفت به بازارهای دیگر چشم دوخته اند و خواستار پایان یافتن منع صدور نفت شده اند، که آن را بازمانده ای از دهه ۱۹۷۰ و وضعیت روابط و صادرات و واردات نفتی میان آمریکا و کشورهای عربی می دانند.

شماری از تولیدکنندگان مستقل نفت آمریکا اما، بر خلاف بسیاری از قانونگذاران، با اجازه صدور نفت خام به کشورهای دیگر مخالفند.

گفتنی است که این اجازه صدور نفت خام تنها درصورت و به شرطی صادر خواهد شد که مدارک و مستندات کافی در دست باشد که آمریکا با کمبود نفت خام مواجه نیست و به لحاظ تامین میزان مورد نیاز مصرف داخلی مشکلی ندارد.
XS
SM
MD
LG