لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۴

آمار بلومبرگ از بیکاری کارگران در اثر کاهش جهانی قیمت نفت


سقوط قیمت نفت طی چند ماه گذشته صدها هزار نفر را بیکار، و سرمایه گذاری و انجام بسیاری از پروژه ها در صنعت نفت و گاز را منتفی کرده و یا به تأخیر انداخته است.

برخی از تحلیل گران پیش بینی کرده اند که چنانچه قیمت در سطح بشکه ای ۵۰ دلار ثابت بماند، دستکم یک میلیون نفر بیکار خواهند شد.

خبرگزاری بلومبرگ اخیرا آماری را جمع آوری و منتشر کرده است که نشان می دهد پایین آمدن قیمت نفت تنها در همین صنعت دستکم ۱۰۰ هزار نفر را در سطح جهانی از کار بیکارکرده و سرمایه گذاری در این صنعت را بشدت کاهش داده است.

وارن بافت، سرمایه گذار بزرگ آمریکایی اخیرا ۴۱ میلیارد دلار از سهام شرکت نفتی اکسان موبیل را فروخت. سقوط قیمت نفت درآمد شرکت اکسان موبیل را به حدی کاهش داده که توان این شرکت برای بازخرید سهامش زیر سوال رفته است.

با آنکه مدیران عمده صنعت نفت گفته اند تا اواخر سال جاری میلادی قیمت نفت افزایش خواهد یافت، ولی بسیاری از کارشناسان معتقدند که زمان بیشتری طول خواهد کشید تا شرکت های نفتی بتوانند صدمات ناشی از سقوط قیمت نفت را جبران کنند.

جان هاف مایستر، مدیرعامل سابق شرکت نفتی اکسان موبیل می گوید که کاهش سرمایه گذاری و لغو یا تأخیر پروژه های نفتی قیمت نفت را در ماه های آینده بالا خواهد برد. او می گوید: «بسیاری از شرکت های نفتی دیگر دست به حفاری های جدید نمی زنند، و بسیاری از پروژه های حفاری را ناتمام گذاشته اند. دستکم یکی دو سال طول خواهد کشید تا سرمایه گذاری بر روی این پروژه ها از سر گرفته شود. این امر عرضه نفت را کاهش و قیمت آن را افزایش خواهد داد.»

هاف مایستر معتقد است طی ۵ سال آینده رشد اقتصاد جهانی و افزایش جمعیت مصرف روزانه نفت در جهان را از ۹۲ میلیون بشکه به ۱۰۰ میلیون بشکه در روز خواهد رساند.

آمار بلومبرگ اخراج کارگران در خاور میانه و کشورهایی مانند مکزیک، ونزوئلا، و شرکت های کوچک را شامل نمی شود که دسترسی به آمار دقیق آنها بسیار مشکل است.

برخی از تحلیل گران تعداد کارگران اخراجی صنعت نفت و صنایع وابسته را در سطح جهانی طی نه ماه گذشته بیش از ۶۰۰ هزار نفر بر آورد کرده اند.

XS
SM
MD
LG