لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۴

نبرد نفت و محیط زیست در آلبرتا


نبرد نفت و محیط زیست در آلبرتا
نبرد نفت و محیط زیست در آلبرتا

بخش اعظم یک میلیون و چهارصد هزار بشکه نفت خامی که کانادا روزانه صادر می کند از منطقه «آلبرتا» در جنوب این کشور استخراج می شود. این میزان نفت خام از مناطقی شنی و پر از میدان های بزرگ نفتی تامین می شود که مطالعات زمین شناسی وجود یکصد و هفتاد میلیارد بشکه نفت را در آن تخمین می زنند. به همین جهت این منطقه نه تنها از نظر استراتژیک که ازنظر اقتصادی اهمیت بسیاری دارد. درحالی که متخصصان و طرفداران محیط زیست این بخش از آلبرتای کانادا را به جهنم تشبیه می کنند و خواهان توقف عملیات استخراج نفت خام هستند زیرا به آلودگی زیست محیطی منجر شده است.
در فرآیند استخراج نفت، گل و لای و برخی مواد همراه نفت از آن جدا می شوند تا ماده باقیمانده را به سوخت دیزل و نفت تبدیل کنند.
خانم آن ماری توتان - معاون مدیر شرکت عملیات نفتی موسوم به سان کور- می گوید:
«ماده خامی که در این منطقه وجود دارد، محصولی است که مبنای نفتی با زنجیره بلند کربنی دارد که ما طی عملیات استخراج، جداسازی و غنی سازی آن را به زنجیره های کوچکتر تبدیل می کنیم تا محصول مناسب برای سوخت خودرو و دیگر وسایل نقلیه تولید کنیم.»
اما در بیشتر موارد عملیات شناسایی به کشف نفت منجر نشده است. به همین دلیل شرکتهایی نظیر «سانکور» تلاش می کنند تا از راهی دیگر به نفت برسند. در یکی از این روش ها بخار داغ به اعماق زمین فرستاده می شود تا به عملیات استخراج کمک کند و در عین حال به مراتب کمتر از روش های دیگر به آلودگی سطح زمین منجر می شود.
خانم توتان می افزاید شرکت وی کمتر از بیست درصد از کل نفت خام موجود را استخراج می کند و در پی راههایی است که بتواند این میزان را افزایش دهد. او نیز ذخیره نفت در آلبرتا را بیش از یک میلیارد بشکه تخمین می زند.
درحال حاضر، پالایش نفت خام در این منطقه نیارمند صرف مقادیر هنگفت آب و برق است. اما کارشناسان انرژی و محیط زیست در حال بررسی این مسئله هستند که آیا توسعه عملیات در این منطقه توجیه اقتصادی خواهد داشت یا نه ؟ منطقه ای که بخش اعظم تولید نفت خود را به ایالات متحده صادر می کند.
در حالی که کشورهای دیگر، از جمله چین که به شدت به انرژی نیاز دارند، تلاش می کنند تا نفت بیشتری از آلبرتا دریافت کنند. منطقه ای که شاید برای آنها آخرین منبع قابل اتکا انرژی تلقی می شود.

XS
SM
MD
LG